سفیر عربستان در واشنگتن: ترامپ مصمم به مقابله با توسعه طلبی ایران است

سفیر عربستان در واشنگتن: ترامپ مصمم به مقابله با توسعه طلبی ایران است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

خالد بن سلمان، سفیر جدید عربستان سعودی در آمریکا در گفتگو با واشنگن پست گفت که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روابط واشنگتن و ریاض «پیشرفت زیادی» داشته است.

وی گفت که آقای ترامپ مصمم است برای «مقابله با توسعه طلبی ایران و تروریسم» با شریکان منطقه‌ای همکاری کند و ریاض از این بابت خرسند است. فرزند پادشاه عربستان، ایران را «تهدید بزرگ علیه امنیت بین المللی» خواند و گفت که کشورش آماده همکاری با سایر کشورها برای مقابله با «اقدامات سیاست‌های توسعه طلبانه ایران» است.

سفیر عربستان در آمریکا همچنین از سیاست ایران در عراق انتقاد کرد و با بیان اینکه شعیان و سنی‌های این کشور می خواهند با آنها به مساوات رفتار شود گفت که ایران می خواهد عراق از تهران تبعیت کند.

خالد بن سلمان در پاسخ به سوال خبرنگار واشنگتن پست درباره جنگ داخلی سوریه گفت که عربستان از «گروه‌های میانه‌رو مانند ارتش آزاد سوریه» حمایت می کند و در «صف اول مبارزه با تروریسم» ایستاده است. وی با بیان اینکه بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه «پانصد هزار نفر را کشته است» ابراز امیدواری کرد که یک دولت انتقالی در سوریه تشکیل شود. سفیر عربستان تاکید کرد که ریاض و واشنگتن « برای حل مساله سوریه» با یکدیگر همکاری می کنند.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت که عربستان تلاش می کند تمام طرف‌های درگیر در یمن را به پای میز مذاکره بکشاند. او در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر آغاز جنگ یمن توسط عربستان گفت که «حوثی‌ها این جنگ را آغاز کرده اند» و عربستان به درخواست «دولت یمن» در این کشور مداخله نظامی کرده است. وی تاکید کرد که حوثی‌ها باید سلاح خود را زمین بگذارند و «بخشی از یمن باشند نه ایران.»

وی در عین حال نسبت به بسته شدن تنگه هرمز توسط ایران و اختلال در عبور و مرور کشتی‌ها در خلیج فارس ابراز نگرانی کرد و گفت که ایران بارها تهدید کرده است تنگه هرمز را خواهد بست. سفیر آمریکا تاکید کرد که تنگه هرمز نه تنها برای کشورهای حاشیه خلیج فارس بلکه برای اقتصاد جهانی اهمیت بالایی دارد.

خالد بن سلمان در پاسخ به سوالی درباره نقش شهروندان عربستان در حادثه ۱۱ سپتامبر و حمله به برج‌های تجارت جهانی گفت که آنها «اعضای القاعده» بودند و «قصد داشتند بین آمریکا و عربستان اختلاف ایجاد کنند».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتصاب نخستین زن به سمت سفیر جدید عربستان در آمریکا

رئیس جمهوری اوکراین وارد عربستان شد؛ گفتگوهای صلح زلنسکی و بن‌سلمان در ریاض

حرکت جنجالی رونالدو در لیگ عربستان؛ ستاره پرتغالی النصر در خطر محرومیت قرار گرفت