واکنش وزارت خارجه ایران به حضور دو فوتبالیست ایرانی در بازی با اسرائیل

واکنش وزارت خارجه ایران به حضور دو فوتبالیست ایرانی در بازی با اسرائیل
نگارش از Euronews

حضور دو بازیکن ایرانی تیم فوتبال پانیونیوس یونان در برابر تیم مکابی اسرائیل واکنش وزارت خارجه ایران را برانگیخت.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست هفتگی روز دوشنبه در خصوص حاشیه‌های مرتبط با حضور مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی، ملی پوشان تیم پانیونیوس در برابر مکابی اسرائیل واکنش نشان داد. بهرام قاسمی ضمن انتفاد از دولت اسرائیل تاکید کرد که سیاست ایران در حوزه ورزش باید در راستای سیاست کلی نظام جمهوری اسلامی باشد و تیم‌های ایران نباید با تیم‌های اسرائیل روبرو شوند.

به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با نامشروع خواندن حکومت اسرائیل در خصوص آنچه روی داده، وزرات ورزش را پاسخگو خواند و از نهادهای تصمیم‌گیر در حوزه ورزش خواست تا «در قراردادهایی که انعقاد می‌کنند موضوع بازی با تیم‌های «رژیم اشغالگر» را مشخص کنند و در قراردادها به صورت شفاف و دقیق تکلیف این موضوع مشخص و روشن شود.»

بهرام قاسمی در اظهارات خود همچنین گفت: «این بازیکنان بخشی از مردم هستند و نگاه‌شان در ارتباط با این موضوع شبیه مردم ایران است.»

از سوی دیگر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دیروز یکشنبه اقدام اخیر دو ملی‌پوش فوتبال ایران را محکوم و بر این موضوع تاکید کرد که «همه ورزشکاران و قهرمانان به نام کشور با قرار گرفتن در برابر ورزشکاران رژیم غاصب اشغالگر، کودک‌ کش، متجاوز و جنایتکار به مدال‌های رنگارنگ و مقامات ورزشی جهان و جایگاه‌های قهرمانی پشت پا می‌زنند.»

حضور این دو فوتبالیست در مسابقه با مکابی اسرائیل در چارچوب بازی‌های مقدماتی لیگ اروپا واکنش‌های گسترده‌ای را در ایران به همراه داشت. آنها در بازی رفت، از سفر به تل‌آویو خودداری کردند. در پی آن باشگاه پانیونیوس در بیانیه‌ای الزام آور از آنها خواست که به قراردادشان پایبند بمانند. این دو بازیکن در بازی برگشت در خاک یونان با مچ‌بندهایی به رنگ پرچم ایران در برابر تیم اسرائيل بازی کردند.

مطالب مرتبط