وزارت خارجه عربستان اظهارات منتسب به عادل جبیر درباره بشار اسد را تکذیب کرد

وزارت خارجه عربستان اظهارات منتسب به عادل جبیر درباره بشار اسد را تکذیب کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

وزارت امور خارجه عربستان گزارش های منتسب به عادل جبیر، سکاندار سیاست خارجی این کشور را مبنی بر این که ریاض در مرحله نخست تشکیل یک دولت انتقالی در سوریه به باقی ماندن بشار اسد در قدرت می اندیشد، رد کرد.

اما مشروح خبری که پیش تر در برخی از رسانه‌ها از جمله در وبسایت الجسر و به نقل از عادل جبیر منتشر شده بود

به گزارش وبسایت شبکه ماهواره‌ای الجسر (وابسته به مخالفان دولت سوریه) آقای جبیر به ریاض حجاب، رئیس این هیات گفته است که باید با توجه به رخدادهای میدانی و بین‌المللی اخیر، با رویکردی جدید وارد دور بعدی مذاکرات شوند؛ رویکردی که با واقعیات منطبق باشد.

بنا بر این گزارش، آقای جبیر روز سوم اوت در این دیدار تاکید کرده است که با توجه به وضعیت کنونی، امکان کنار زدن بشار اسد از قدرت وجود ندارد. وزیر امور خارجه عربستان همچنین به این گروه از اپوزیسیون سوریه هشدار داده است که شاید «قدرت‌های بزرگ به دنبال راهکارهای خارج از معارضه (مخالفان) بگردند. شبکه الجسر می‌گوید به نسخه‌ای از نامه هیات عالی مذاکرات مخالفان دست یافته که براساس آن، عادل جبیر اعلام کرده برکناری بشار اسد از قدرت در مرحله نخست «تشکیل یک دولت انتقالی» ممکن نیست و باید مدت حضور وی در قدرت و میزان اختیارات وی در دوره انتقالی را بررسی کرد.»

شورای عالی مخالفان دولت سوریه، مقیم ریاض پایتخت سعودی است. در سال‌های گذشته و با وجود برگزاری چند دوره مذاکره در ژنو و وین با حضور نمایندگان اپوزیسیون و دولت بشار اسد، بحران سوریه کماکان لاینحل باقی مانده است. برخی تحلیلگران معتقدند گروه‌های سیاسی مخالف، کنترل چندانی بر نیروهای درگیر در میدان جنگ داخلی ندارند.

آقای جبیر همچنین خواستار گسترده‌تر شدن دایره مخالفان و تشکیل یک هیات فراگیرتر با حضور نمایندگان اپوزیسون هیات‌های حاضر در مذاکرات مسکو و قاهره تا پایان ماه دهم (اکتبر) سال جاری میلادی شده است.

در ماه‌های گذشته و با افزایش فعالیت‌های دیپلماتیک روسیه در بحران سوریه، گروه‌هایی از مخالفان دولت بشار اسد در مسکو و قاهره با مقام‌های عالی‌رتبه دستگاه دیپلماسی روسیه دیدار کردند. دو هفته پیش و پس از مذاکرات میان چند گروه شبه نظامی فعال در حومه دمشق با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در قاهره، ارتش سوریه در منطقه غوطه شرقی دمشق اعلام آتش‌بس کرد. با وجود پایبندی گروه اسلام‌گرای جیش‌الاسلام به این توافق، شماری از گروه‌های شبه نظامی میانه‌روتر با ادعای بی اطلاعی از مفاد آتش‌بس، به درگیری‌های خود با نیروهای دولتی ادامه می‌دهند. مشابه چنین توافقی هفته گذشته در استان حمص هم به اجرا درآمد.

وبسایت شبکه الجسر همچنین در گزارش خود نوشته است که ریاض حجاب، رئیس هیات عالی مذاکره‌کننده به عادل الجبیر گفته که «به دلیل علل داخلی، مخالفان دچار سرخوردگی شده اند» و احتمال کناره گیری آقای حجاب به دلیل مشکلات جسمی از سمت ریاست هیات عالی مذاکرات وجود دارد.

ریاض حجاب پس از آغاز بحران سوریه در سال ۲۰۱۱، در سمت وزیر کشاورزی و نخست وزیر سوریه تا سال ۲۰۱۲ به حضور خود در دولت ادامه داد و پس از آن با اعلام مخالفت با سیاست‌های بشار اسد، با ترک سوریه به مخالفان پیوست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارتش سوریه آخرین شهر مهم حمص را از داعش پس گرفت

دستور آمریکا به متحدانش در سوریه: فقط علیه داعش بجنگید و نه بشار اسد

ارتش سوریه در غوطه شرقی اعلام آتش‌بس کرد