عربستان شهروندان شیعه‎ خود را در العوامیه محاصره کرده است

عربستان شهروندان شیعه‎ خود را در العوامیه محاصره کرده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نظامیان عربستان سعودی شهر شیعه نشین «العوامیه» در شرق این کشور را در هم می کوبند و گلوله باران می کنند، روزنامه ایندیپندنت از معدود رسانه های انگلیسی زبان است که گزارشی اختصاصی در این باره منتشر کرده است.

Another Canadian-made TerradyneArmor</a> in use by <a href="https://twitter.com/hashtag/Saudi?src=hash">#Saudi</a> military against Saudi shias in city of <a href="https://twitter.com/hashtag/Qatif?src=hash">#Qatif</a>. <a href="https://twitter.com/hashtag/Awamia?src=hash">#Awamia</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/AwamiaSiege?src=hash">#AwamiaSiege</a> via <a href="https://twitter.com/AngryQatifi">AngryQatifipic.twitter.com/UlddXuLQSv

— Tarek Fatah (@TarekFatah) July 30, 2017

شهر شیعه‌نشین «العوامیه» با ۴۰۰ سال قدمت و جمعیت ۳۰ هزار نفری در استان شرقی «قطیف» عربستان از ۱۰ ماه مه زمانی که نیروهای امنیتی عربستان در پی تخلیه ساکنان آن برآمدند عملا به محاصره در آمده است و به خبرنگاران و رسانه های خارجی اجازه ورود به این شهر و تهیه گزارش داده نمی شود.

#العوامية_تحت_الحصار | جانب من أعمال قوات الأمن #السعودية الخاصة لإزالة #حي_المسورة التاريخي في #العوامية بعد مرور ٨٨ يوما من حصار #العواميةpic.twitter.com/YnXs9OCJb4

— العوامية على الشبكة (@AwamiaCom) August 5, 2017

ناآرامی و درگیری در «العوامیه» بین نظامیان سعودی و معترضان مسلح شیعه از سه ماه پیش و پس از آن آغاز شد که ساکنان شهر مانع فعالیت نیروهای امنیتی شدند که با ماشین آلات سنگین و وسایل ساخت و سازی که آورده بودند در پی تخریب بخش قدیمی شهر و سپس نوسازی آن بودند.

روزنامه ایندیپندنت پس از مصاحبه با فعالان «العوامیه» و انتشار عکس هایی از اماکن گلوله باران شده این شهر، گوشه ای از وخامت شرایط زندگی ساکنان آن را به تصویر کشیده است.

روزنامه ایندیپندنت به نقل از شاهدان محلی از کشته شدن حداقل ۲۵ نفر بر اثر گلوله باران و شلیک تک تیراندازان خبر می دهد و گواه آن را خرابه ها و ویرانه های ساختمانها و بناهایی می داند که «به سوریه می ماند تا شهری در یک کشور نفت خیز خلیج [فارس]».

Video reportedly in Awamia in Saudi where there has been a mass evacuation of residents and at least 6 people killed over the past 2 weeks. pic.twitter.com/3xyPyLQmOb

— Ala’a Shehabi (@alaashehabi) July 30, 2017

یک «فعالِ معترض مسلح» این شهر در مصاحبه ای نادر با رسانه های غربی گفته است: «تظاهرات مسالمت آمیز بود، اکثر ما در العوامیه آرام بودیم تا این که دولت تصمیم گرفت تا ما را تروریست بنامد. تمام آنچه ما کردیم تکرار درخواستمان برای انجام اصلاحات بود. از آنجا که ترسی از دولت نداشتیم آنها کل شهر را هدف گرفتند.»

این فعال ضددولت اضافه می کند که نیروهای دولتی در روزهای اول که شهر محاصره شده بود به خانه او یورش بردند، همسرش را کتک زدند و سلاحهایشان را به سوی دختر پنج ساله او نشانه رفتند و نوزاد هشت ماهه او را بدست گرفتند و تهدید کردند که او را به زمین می اندازند.

وی می افزاید:«آنها به دختر کوچکم گفتند که ما پدرت را می کشیم و سرش را به زیر پاهای تو می اندازیم.»

منطقه شیعه نشینی که «العوامیه» در آن جای گرفته از زمانی که جرقه بهار عرب در سال ۲۰۱۱ میلادی زده شد گاه و بیگاه شاهد اعتراض ساکنان شیعه آن به تبعیض هایی است که به گفته آنها ریاض در حقشان روا می دارد.

شیخ نمر، روحانی شیعه پرنفوذی که عربستان سال گذشته وی را اعدام کرد و اعتراض شدید تهران را بدنبال داشت، ساکن «العوامیه» بود.

سازمان عفو بین الملل: چهارده سعودی هر آن ممکن است گردن زده شوند

در خبری دیگری مربوط به عربستان، سازمان عفو بین الملل از اعدام قریب الوقوع ۱۴ شهروند این کشور خبر می دهد و در کمپینی تلاش می کند تا مانع اعدام آنها شود.

این سازمان در وب سایت خود آورده است «بسیاری از ما تحت شکنجه به آنچه از ما خواسته می شود اعتراف می کنیم، حتی اعتراف به جرمی که مرتکب نشده ایم. این دقیقا همان چیزی است که بر ۱۴ مرد در عربستان سعودی رفته است و هر آن ممکن است که اعدام شوند. این افراد بدنبال محاکمه ناعادلانۀ مبتنی بر اعترافی که با شکنجه از آنان گرفته شده است به مرگ از طریق گردن زده شدن محکوم شده اند. آنچه بین آنان و مرگ واقع است تنها امضای پادشاه سلمان است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان برای تغییر بافت محله شیعه‌نشین‌ پول پمپاژ می‌کند

نگرانی عفو بین‌الملل از اعدام قریب الوقوع دوازده اقلیت شیعه در عربستان

سازمان دختر شایسته جهان ادعای شرکت نماینده عربستان در رقابت‌های امسال را تکذیب کرد