افتتاح نیروگاه خورشیدی مکران؛ ایران به سوی انرژی‌های پاک می‌رود؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
افتتاح نیروگاه خورشیدی مکران؛ ایران به سوی انرژی‌های پاک می‌رود؟

افتتاح نیروگاه تولید برق خورشیدی مکران در استان کرمان، نمونه‌ای از برنامه بلندمدت ایران برای استفاده از انرژی‌های پاک به شمار می‌رود. این نیروگاه با ظرفیت تولید ۲۰ مگاوات برق خورشیدی با سرمایه‌گذاری ۲۷ میلیون دلاری شرکت دوریون انرژی سوئیس با نظارت گروه آلمانی آدوره، تاسیس شده است.

حمید چیت‌چیان، وزیر نیروی ایران درباره سیاست‌های این کشور برای توسعه انرژی‌های پاک گفت: « بعد از برجام زمینه بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری خارجی در کشور فراهم شده و زمینه ای که بیشترین جاذبه را داشته انرژی های تجدید پذیر است. بنابر آمارهایی که وزارت اقتصاد ایران اعلام کرده تا کنون درخواست سرمایه گذاری در زمینه انرژی های نو به میزان ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار اعلام شده امیدواریم بتوانیم تا پایان سال ۶۰۰ مگاوات نیروهای تجدید شونده وارد مدار بکنیم که بخش اعظم اینها با سرمایه گذاری خارجی صورت خواهد گرفت.»

هانس یوزف فل، رئیس گروه دیده‌بان انرژی آلمان ضرورت سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی در انرژی‌های تجدید پذیر را توضیح می‌دهد: «الآن فنآوری‌های خورشیدی و بادی بسیار ارزان هستند. ارزان‌تر از منابع دیگر انرژی نظیر گاز، نفت ذغال سنگ و انرژی هسته‌ای. بنابراین می‌توان سیستم‌های فعلی انرژی را در آینده ۱۰۰درصد با منابع جایگزین عوض کرد.»

ایران امروز امکان تولید ۲۱۰ مگاوات پنل خورشیدی در کشور را داراست و امید آن می رود تا پایان سال ظرفیت تولید پنل های خورشیدی را به ۵۰۰ مگاوات برساند.

جواد منتظری، خبرنگار یورونیوز در ایران می‌گوید: «ایران با دارا بودن بیش از ۳۰۰ روز آفتابی و متوسط تابش ۲۸۰۰ ساعت در سال یکی از بهترین کشورهای جهان برای استفاده و تولید انرژی حورشیدی به حساب می آید ، ظرفیتی که با مشوق های ارائه شده از سوی دولت فرصت مناسبی را برای سرمایه گذاری در این حوزه فراهم ساخته است.»