نشست منامه با حضور تحریم‌کنندگان قطر برای افزایش فشار بر دوحه

نشست منامه با حضور تحریم‌کنندگان قطر برای افزایش فشار بر دوحه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

وزرای خارجه چهار کشور تحریم‌کننده قطر امروز یکشنبه در منامه، پایتخت بحرین گرد آمدند تا طی نشستی دو روزه به بررسی مساله قطر بپردازند.

وزیران عربستان، امارات، بحرین و مصر در بیانیه‌ای مشترک ضمن اعلام آمادگی خود برای گفت‌وگو با قطر، شرط آن را قبول خواسته‌های خود از سوی دوحه خوانده‌اند. آنها همچنین بر همکاری برای دفاع از امنیت ملی اعراب و مبارزه با تروریسم تاکید کردند. در بخشی از این بیانیه چنین آمده است: «تمامی تدابیر اتخاذ شده علیه قطر با قوانین تحریم‌کنندگان و موازین بین‌المللی منطبق است.»

گفته می‌شود در این نشست قرار است درباره وضع تحریم‌های جدید علیه قطر تصمیم بگیرند. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که لغو عضویت قطر در شورای همکاری خلیج فارس، بیرون کشیدن سپرده‌های کشورهای عربی از بانک‌های قطر و اعمال فشار بر شرکت‌های بین‌المللی با هدف قطع روابط‌شان با قطر، از جمله فشارهایی است که عربستان و متحدانش به آن می‌اندیشند. هدف از تحریم‌های تازه اعمال فشار تدریجی بر اقتصاد قطر عنوان شده است.

بنابر اطلاعیه وزارت خارجه مصر، نشست منامه در پی توافق صورت گرفته در جریان دیدار مشترک پنجم ژوییه وزیران خارجه چهار کشور در قاهره صورت می‌گیرد و هدفش آنطور که گفته شده مقابله با اقدامات قطر در حمایت از تروریسم و دخالت در امور کشورهای منطقه است.

در جریان نشست منامه عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان اقدامات قطر در خصوص بازداشتن قطری‌ها از شرکت در مراسم حج امسال را محکوم کرده است.

شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین شروع مذاکرات با قطر را منوط توقف حمایت دوحه از تروریسم خوانده است. او همچنین عنوان کرد که برای حل مساله قطر هیچ میانجی دیگری جز کویت را به رسمیت شناخته نمی‌شود.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر ده روز پیش از آمادگی کامل کشورش برای گفت‌وگو با هدف حل بحران موجود خبر داد. با این حال او تاکید کرد که در هر راه حلی باید حق حاکمیت قطر محترم شمرده شود.

دولت‌های عربستان، امارات، بحرین و مصر پنجم ژوئن با متهم کردن قطر به حمایت از گروه‌های تروریستی و اقدام برای بی‌ثباتی در منطقه، روابط دیپلماتیک خود با این کشور را قطع کردند و با اعمال تحریم‌هایی تلاش کردند تا دوحه را منزوی کنند. چندی بعد آنها ۱۳ شرط را برای عادی‌سازی روابط خود با قطر تعیین کردند که پاسخ منفی دوحه را به دنبال داشت.

دیدار بروجردی و رئیس مجلی عمان در مقسط

از سوی دیگر علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی هم امروز در سفر به مقسط با شیخ خالد بن هلال معولی، رئیس مجلس عمان دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علاء الدین بروجردی پیام کتبی علی لاریجانی رئیس مجلس را تسلیم رئیس مجلس عمان کرد.

دو مقام در جریان این دیدار در زمینه تحولات منطقه و موضوعات مشترک و راه‌های افزایش همکاری‌های پارلمانی دوجانبه گفت‌و‌گو کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قطر: پول کافی داریم اما از تحریم‌کنندگان غرامت می‌خواهیم

تحریم کنندگان قطر: پاسخ دوحه به درخواستها منفی بود، تحریم ادامه می یابد

شروط و ضرب‌الاجل عربستان و متحدانش برای قطر