قطر: پول کافی داریم اما از تحریم‌کنندگان غرامت می‌خواهیم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
قطر: پول کافی داریم اما از تحریم‌کنندگان غرامت می‌خواهیم

قطر در نظر دارد با شکایت علیه همسایگان عربش از آنها غرامت بگیرد. به گفته دادستان کل قطر، دوحه با تشکیل کمیته‌ای برای ثبت شکایات شرکت‌های تجاری که از تحریم‌ها و بسته شدن مرزهای زمینی و هوایی توسط عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر زیان دیده اند بر آن است تا از آنها غرامت طلب کند.

این درحالی است که در پی بالا گرفتن مناقشه این کشورها با قطر، آنها از دوحه به دلیل آنچه دخالت در امور داخلی‌شان خوانده شده بود، با طرح شروط سیزده‌گانه‌ای با هدف عادی‌سازی روابط، خواستار جبران مشکلات پیش آمده، شده بودند.


از سوی دیگر به گفته شیخ عبدالله بن سعود ثانی، رئیس بانک مرکزی قطر، این کشور با ۳۴۰ میلیارد دلار ذخیره می‌تواند در برابر تلاش همسایگان عرب در به انزوا کشیدن این کشور تاب بیاورد. او گفت: «به لطف برخورداری از اعتبار سیستم برای مقابله با هر ضربه‌ای به اندازه کافی پول نقد داریم.» علاوه بر۴۰ میلیارد دلار پشتوانه طلا در بانک مرکزی، حاکمان قطر۳۰۰ میلیارد دلار سرمایه دارند که قابل تبدیل شدن به پول نقد است.


این چهار کشور پنجم ژوئن با متهم کردن قطر به حمایت از گروه‌های تروریستی و اقدام برای بی‌ثباتی در منطقه، روابط دیپلماتیک خود با این کشور را قطع کردند و با اعمال تحریم‌هایی تلاش کردند تا دوحه را منزوی کنند. چندی بعد آنها ۱۳ شرط را برای عادی‌سازی روابط خود با قطر تعیین کردند که پاسخ منفی دوحه را به دنبال داشت.