Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنشها به رای دیوان عالی پاکستان و استعفای نواز شریف

واکنشها به رای دیوان عالی پاکستان و استعفای نواز شریف
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

با صدور رای دیوان عالی پاکستان مبنی بر رد صلاحیت و برکناری نواز شریف نخست وزیر این کشور، بسیاری از طرفداران گروههای اپوزیسیون در این کشور به خیابان‌ها آمدند و به سردادن شعار و پخش شیرینی پرداختند.

با این رای، به سومین دوره حکمرانی نواز شریف به عنوان نخست وزیر پاکستان پایان داده شد.

صدور این حکم، واکنش‌های بسیاری را در داخل این کشور به همراه داشت. از جمله افرادی که بطور جدی خواهان پیگیری پرونده فساد مالی نواز شریف بودند می توان به عمران خان، سیاستمدار و قهرمان پیشین کریکت و رئیس حزب تحریک انصاف اشاره کرد. شاه محمود قریشی، قائم مقام این حزب در واکنش به حکم صادره گفت: «امروز دیوان عالی تاریخ جدیدی را شکل داد. می خواهم به نمایندگی از مردم پاکستان از قضات سپاسگزاری کنم زیرا آنها یک کار غیرممکن را ممکن کردند.»

به گزارش ایرنا، قمر زمان کائره از حزب مردم به ریاست آصف علی زرداری نیز با استقبال از رای دادگاه عالی گفت: «همه احزاب مخالف نقش تعیین کننده‌ای در به ثمر رسیدن پرونده اسناد پاناما ایفا کردند که البته نقش حزب تحریک انصاف و شخص عمران خان پررنگتر از دیگران بود.»

سراج الحق، رئیس حزب جماعت اسلامی پاکستان و از دیگر منتقدان دولت نواز شریف نیز گفت: «دادگاه به حقانیت و عدالت رای داد ما امروز سربلند از دادگاه بیرون آمدیم.»

محمد طاهر القادری، رئیس حزب تحریک عوامی پاکستان در پیامی گفت: «پاکستان امروز پیروز شد و این پیروزی متعلق به مردم این کشور است.»

حزب مجلس وحدت مسلمین، از احزاب پیشروی شیعیان پاکستان نیز اعلام کرد: «حاکمان کشور از صلاحیت لازم برخوردار نبودند و امروز دادگاه عالی با رای خود علیه نواز شریف این موضوع را تایید کرد.»

پس از افشاگری‌های سال گذشته خبرنگاران وابسته به کنسرسیوم بین المللی خبرنگاری تحقیقی و انتشار ۱۱.۵ میلیون سند مخفی موسوم به «اوراق پاناما» مشخص شد که سه نفر از چهار فرزند نواز شریف، از جمله دختر و دامادش در تخلفات مالی او مشارکت داشته اند. از جمله تخلفات بارز او استفاده از بودجه کشور برای خرید املاکی بصورت غیرقانونی و به کمک چند شرکت خارجی، در شهر لندن بوده است.

اما متحدان نواز شریف با رد این اتهامات، تحقیقات قضایی انجام شده را توطئه‌ای برای سرنگونی او می دانند. بر این اساس خواجه سعد رفیق، وزیر راه‌آهن پاکستان تنها ساعاتی قبل از صدور حکم دیوان عالی اعلام کرد که این تلاشها با هدف پاسخگویی و مسئولیت پذیری انجام نشده و هدف اصلی، گرفتن انتقام و ضربه زدن به دموکراسی در این کشور است.

مریم اونگزیب، وزیر اطلاع رسانی کابینه منحل شدۀ دولت نواز شریف نیز در واکنش به رای دادگاه گفت: «نواز شریف با وجود سلب صلاحیت از سوی دادگاه عالی همچنان در قلب مردم و حامیانش حکمرانی می کند.» او تاکید کرد: «نواز شریف برای سومین بار به عنوان نخست وزیر پاکستان انتخاب شده بود و هیچ اتهامی مبنی بر اختلاس و فساد مالی علیه وی ثابت نشده بود با این حال آن روز دور نیست که وی برای چهارمین بار به عنوان نخست وزیر پاکستان انتخاب شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نواز شریف با وجود خطر زندانی شدن به پاکستان برمی‌گردد

استعفای نواز شریف پس از رد صلاحیت از سوی دیوان عالی پاکستان

مردی به دلیل تلاش برای راه اندازی باشگاه همجنسگرایان در پاکستان به بیمارستان روانی فرستاده شد