نواز شریف با وجود خطر زندانی شدن به پاکستان برمی‌گردد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
Nawaz Sharif
Nawaz Sharif   -   کپی رایت  REUTERS/Hannah McKay

نواز شریف، نخست‌وزیر پیشین پاکستان که هفته گذشته (جمعه ۶ ژوئیه مصادف با ۱۵ تیر) از سوی دادگاه ویژۀ مبارزه با فساد اقتصادی پاکستان، بطور غیابی به ۱۰ سال زندان محکوم شد با وجود خطر زندانی شدن به پاکستان برمی‌گردد. او و دخترش مریم، روز جمعه با پرواز از لندن وارد شهر لاهور پاکستان خواهند شد.

مریم شریف، وارث سیاسی پدرش نیز به هفت سال زندان و همسر او محمد صفدر که نماینده پارلمان پاکستان هست، به یک سال زندان محکوم شده‌اند. با حکمی که صادر شده، صلاحیت مریم شریف برای شرکت در رقابتهای انتخاباتی ۲۵ ژوئیه رد شده تلقی می‌شود.

نواز شریف در آستانه بازگشت به کشور، با اشاره به انتخاباتِ پیش‌رو دستگاه امنیتی پاکستان را متهم کرد که علیه او دست به توطئه زده است.

او روز چهارشنبه در جمع طرفداران حزبش «مسلم لیگ» در لندن گفت: «زمانی از وجود دولتی در درون دولت سخن گفته می‌شد اما اکنون دولتی فرای دولت وجود دارد.» او افزود: «با وجود آنکه میله‌های زندان را مقابل چشمانم می‌بینم، به پاکستان برمی‌گردم.»

انتظار می‌رود همزمان با ورود او به لاهور، هزاران نفر از طرفدارانش در فرودگاه این شهر جمع شوند. برگزاری این گردهمایی بزرگ از طرفداران، به درخواست آقای شریف انجام می‌شود.

بنا بر گزارش‌ها، همزمان با بازگشت او صدها تن از فعالان حزب مسلم لیگ در پاکستان دستگیر شده‌اند. حزب او ارتش را متهم کرده که عامل صدور این حکم محکومیت برای آقای شریف بوده است.

نواز شریف که سه دوره نخست‌وزیری پاکستان را برعهده داشت سال گذشته از سوی دیوان عالی پاکستان به اتهام فساد رد صلاحیت و به این ترتیب مجبور به ترک قدرت شد.

بیشتر بخوانید: