Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ناو آمریکایی در خلیج فارس به سوی یک قایق سپاه تیر هشدار شلیک کرد

ناو آمریکایی در خلیج فارس به سوی یک قایق سپاه تیر هشدار شلیک کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ناو آمریکایی یواس‌اس تاندر بولت روز سه‌شنبه به یک قایق سپاه پاسداران تیرهشدار شلیک کرد.دو مقام نظامی آمریکا به شبکه سی‌ان‌ان گفتند که این برخورد در بخش شمالی خلیج فارس روی داده است.

یک مقام پنتاگون نیز گفت که قایق ایرانی احتمالا متعلق به سپاه پاسداران بوده است. به گفته مقامات آمریکایی قایق ایرانی تا فاصله ۱۴۰ متری به ناو آمریکایی یواس‌اس تاندر بولت نزدیک شده است.

روابط عمومی منطقه سوم نیروی دریایی سپاه در اطلاعیه‌ای ضمن تایید این اتفاق اعلام کرد که ناو آمریکایی «به قصد تحریک و ایجاد هراس» به سمت یک واحد گشت زنی سپاه «در آب‌های بین المللی» حرکت و دو گلوله هوایی شلیک کرد. در این اطلاعیه آمده است که «شناور نیروی دریایی سپاه بدون اعتنا به رفتار غیر حرفه ای و تحریک آمیز آنها به ماموریت خود ادامه داد و پس از مدت کوتاهی شناور آمریکایی منطقه را ترک کرد.»

در مقابل مقام‌های آمریکایی می‌گویند که قایق ایرانی به هیچ‌یک از علائم ارتباطی شناخته‌شده بین‌المللی برای اعلام وضعیت خطر، اعم از تماس‌های رادیویی، شلیک منور و پنج انفجار کوتاه توجهی نکرده‌ است.

یکی از دو مقامی که با «سی‌ان‌ان» مصاحبه کرده اند، می‌گوید پس از این مراحل، ناو آمریکایی به دلیل نگرانی از احتمال برخورد، اقدام به شلیک اخطار به داخل آب کرد.

مقام دیگر وزارت دفاع آمریکا گفت که شناور ایرانی در این مرحله نزدیک شدن به ناو آمریکایی را متوقف کرد، اما برای چند ساعت اقدام به گشت‌زنی در آب‌های اطراف کرد.

در ماه‌های گذشته اخبار متعددی از برخوردهای مشابه میان شناورهای نظامی ایرانی و آمریکایی در خلیج فارس و تنگه هرمز منتشر شده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در زمان کارزارهای انتخاباتی سال ۲۰۱۶ با اشاره به تنش‌های دریایی با ایران در آب‌های خلیج فارس گفته بود: «وقتی آن‌ها با قایق‌های کوچک خود به دور ناوشکن‌های زیبای ما بچرخند و حرکاتی نسبت به مردم ما انجام دهند که نمی‌بایست به آن‌ها اجازه [چنین حرکاتی] داده می‌شد، به آن‌ها شلیک خواهیم کرد و از [این آب‌ها] بیرونشان خواهیم انداخت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش ایران به شلیک اخطار ناو آمریکایی به سوی قایق سپاه در خلیج فارس

رویارویی قایق‌های ایرانی و آمریکایی در تنگه هرمز؛ «ترامپ در جریان است»

ایران قایق آمریکایی را متهم به نزدیک شدن به شناورهای خود در تنگه هرمز کرد