Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ایران قایق آمریکایی را متهم به نزدیک شدن به شناورهای خود در تنگه هرمز کرد

ایران قایق آمریکایی را متهم به نزدیک شدن به شناورهای خود در تنگه هرمز کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مهدی هاشمی، از فرماندهان نیروی دریایی سپاه پاسداران، قایق‌های آمریکایی را به ارتکاب رفتارهای غیرحرفه‌ای و خطرناک در تنگه هرمز متهم کرد.

به گزارش ایسنا، فرمانده ناو-تیپ رزمی ۱۱۲ ذوالفقار منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران با اشاره به آخرین مورد از تنش میان قایق‌های ایرانی و آمریکایی در تنگه هرمز گفت: «به دنبال حضور نامشروع شناورهای مربوط به قدرت‌های فرامنطقه‌ای در خلیج فارس و تنگه هرمز، در ۱۴ اسفند از ساعت ۱۰:۲۰ تا ۱۱ صبح ، یک فروند ناو امریکایی از ناوگروه امریکایی و انگلیسی که در حال عبور از ترافیک زون تنگه هرمز بود از مسیر بین المللی خارج و به سمت شناورهای حاضر نیروی دریایی سپاه در منطقه تغییر مسیر داد و در اقدامی غیرحرفه ای و حرکت توأم با اخطار تا مسافت ۵۵۰ متری نزدیک شناورهای ما شد.»

پیشتر یک مقام نظامی آمریکا با گزارش این برخورد روایت متفاوتی از آن داده بود و گفته بود: «نزدیک شدن چندین قایق تندروی سپاه پاسداران ایران به یک شناور آمریکایی در تنگه هرمز، باعث تغییر مسیر این قایق نیروی دریایی آمریکا شد.» وی عملکرد قایق‌های ایرانی را خطرناک و غیرحرفه‌ای توصیف کرده بود.

سپاه پاسداران: یک ناو آمریکایی در تنگه هرمز از مسیر بین المللی خارج و به صورت غیرحرفه ای به شناورهای سپاه نزدیک شده بود/ فارس

— mehdi mahmoudi (@mehdimahmudi) March 8, 2017

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا با تایید این خبر گفت دو حادثه در روزهای دوم و چهارم اسفند در آب‌های تنگه هرمز به وقع پیوسته است.

آقای هاشمی روایت آمریکا از این حادثه را دروغ خواند و گزارش این کشور را « تصویرسازی غیرواقعی با تاکتیک فرافکنی و فرار رو به جلو» توصیف کرد. وی خواستار «خروج شناورهای قدرت‌های فرامنطقه‌ای به ویژه امریکایی ها و انگلیسی‌ها» از منطقه به منظور تامین امنیت خلیج فارس شد.

این مقام نظامی ایران نسبت به عواقب خطرناک چنین برخوردهایی هشدار داد.

در ماه‌های گذشته چنین برخوردهایی در نزدیکی آب‌های سرزمینی ایران در خلیج فارس بارها رخ داده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در زمان کارزار انتخاباتی خود با اشاره به یکی از این حوادث گفته بود: «وقتی آن‌ها با قایق‌های کوچک خود به دور ناوشکن‌های زیبای ما بچرخند و حرکاتی نسبت به مردم ما انجام دهند که نمی‌بایست به آن‌ها اجازه [چنین حرکاتی] داده می‌شد، به آن‌ها شلیک خواهیم کرد و از [این آب‌ها] بیرونشان خواهیم انداخت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اقدام هماهنگ آمریکا و بریتانیا در تحریم کشتی‌ها، شرکت‌ها و افراد مرتبط با برنامه پهپادی ایران

۱۰ گزینه‌ ایران برای انتقام از اسرائیل؛ حمله‌ای مستقیم و موشکی یا نیابتی؟

ارتش ایران از طراحی «بومی» و تولید «انبوه» دستاوردهای جدید نظامی خبر داد