ایران قایق آمریکایی را متهم به نزدیک شدن به شناورهای خود در تنگه هرمز کرد

ایران قایق آمریکایی را متهم به نزدیک شدن به شناورهای خود در تنگه هرمز کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مهدی هاشمی، از فرماندهان نیروی دریایی سپاه پاسداران، قایق‌های آمریکایی را به ارتکاب رفتارهای غیرحرفه‌ای و خطرناک در تنگه هرمز متهم کرد.

آگهی

به گزارش ایسنا، فرمانده ناو-تیپ رزمی ۱۱۲ ذوالفقار منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران با اشاره به آخرین مورد از تنش میان قایق‌های ایرانی و آمریکایی در تنگه هرمز گفت: «به دنبال حضور نامشروع شناورهای مربوط به قدرت‌های فرامنطقه‌ای در خلیج فارس و تنگه هرمز، در ۱۴ اسفند از ساعت ۱۰:۲۰ تا ۱۱ صبح ، یک فروند ناو امریکایی از ناوگروه امریکایی و انگلیسی که در حال عبور از ترافیک زون تنگه هرمز بود از مسیر بین المللی خارج و به سمت شناورهای حاضر نیروی دریایی سپاه در منطقه تغییر مسیر داد و در اقدامی غیرحرفه ای و حرکت توأم با اخطار تا مسافت ۵۵۰ متری نزدیک شناورهای ما شد.»

پیشتر یک مقام نظامی آمریکا با گزارش این برخورد روایت متفاوتی از آن داده بود و گفته بود: «نزدیک شدن چندین قایق تندروی سپاه پاسداران ایران به یک شناور آمریکایی در تنگه هرمز، باعث تغییر مسیر این قایق نیروی دریایی آمریکا شد.» وی عملکرد قایق‌های ایرانی را خطرناک و غیرحرفه‌ای توصیف کرده بود.


پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا با تایید این خبر گفت دو حادثه در روزهای دوم و چهارم اسفند در آب‌های تنگه هرمز به وقع پیوسته است.

آقای هاشمی روایت آمریکا از این حادثه را دروغ خواند و گزارش این کشور را « تصویرسازی غیرواقعی با تاکتیک فرافکنی و فرار رو به جلو» توصیف کرد. وی خواستار «خروج شناورهای قدرت‌های فرامنطقه‌ای به ویژه امریکایی ها و انگلیسی‌ها» از منطقه به منظور تامین امنیت خلیج فارس شد.

این مقام نظامی ایران نسبت به عواقب خطرناک چنین برخوردهایی هشدار داد.

در ماه‌های گذشته چنین برخوردهایی در نزدیکی آب‌های سرزمینی ایران در خلیج فارس بارها رخ داده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در زمان کارزار انتخاباتی خود با اشاره به یکی از این حوادث گفته بود: «وقتی آن‌ها با قایق‌های کوچک خود به دور ناوشکن‌های زیبای ما بچرخند و حرکاتی نسبت به مردم ما انجام دهند که نمی‌بایست به آن‌ها اجازه [چنین حرکاتی] داده می‌شد، به آن‌ها شلیک خواهیم کرد و از [این آب‌ها] بیرونشان خواهیم انداخت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«سقوط پهپاد»، «آزمایش سامانه آفندی» و «موشک با کلاهک بارشی»؛ روایت‌های متناقض از حادثه گرگان

رویارویی ایران و آمریکا در دریای عمان؛ تهران: برای توقیف نفتکش شورون حکم قضایی داریم

روایتی از سقوط اف۳۵ آمریکایی؛ خلبان پس از فرود در حیاط خلوت یک منزل مسکونی درخواست آمبولانس کرد