ایران کاردار کویت را به وزارت خارجه احضار کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ایران کاردار کویت را به وزارت خارجه احضار کرد

وزارت خارجه ایران عصر روز پنجشنبه کاردار کویت در تهران را در اعتراض به کاهش شمار دیپلماتهای ایرانی در این کشور احضار کرد.

خبرگزاری ایسنا به نقل از منابع خبری خود در وزارت خارجه از ابلاغ «مراتب اعتراض» تهران به کاردار کویت در مورد کاهش تعداد دیپلماتهای ایران در این کشور خبر داده است. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز اعلام کرده است که تهران حق اقدام متقابل در قبال تصمیم دولت کویت را برای خود محفوظ می داند.

ساعاتی پیش از این وزارت خارجه کویت با احضار علیرضا عنایتی، سفیر ایران در کویت رسما تصمیم کاهش شمار دیپلماتهای ایرانی را به وی اعلام کرده بود. دولت کویت همچنین تصمیم به تعطیلی دفاتر نظامی و فرهنگی سفارت ایران گرفته است. بنا به گزارشها شمار دیپلماتهای سفارت ایران از ۱۹ به چهار نفر کاهش خواهد یافت. در همین راستا خبرگزاری ایسنا از خروج سفیر ایران از کویت طی ۴۵ روز آینده خبر داده است.

خبرگزاری دولتی کویت دلیل اتخاذ این تصمیم را پرونده ای قضایی عنوان کرده است که ۲۳ نفر در آن متهم به جاسوسی برای ایران و گروه حزب الله لبنان شده بودند. یکی از ۲۳ متهم این پرونده شهروندی ایرانی بود. دیوان عالی کویت ماه گذشته احکام صادره برای برخی از متهمان این پرونده را تغییر داده بود.

خبرگزاری دولتی کویت همچنین از تصمیم دولت این کشور در تعلیق هرگونه فعالیت کمیته های مشترک ایران و کویت خبر داده است.