'دولت سوریه بر ۴۰ درصد خاک این کشور کنترل دارد'

'دولت سوریه بر ۴۰ درصد خاک این کشور کنترل دارد'
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا می‌گوید از آغاز شورش ها علیه دولت بشار اسد و سپس جنگ داخلی در این کشور که دولت مرکزی حاکمیت خود بر بخش غالب خاک سوریه را از دست داده بود، اکنون موفق شده کنترل حدود ۴۰ درصد از کشور را به دست آورد.

این گروه در گزارشی که در سایت خود منتشر کرده می‌افزاید که علاوه بر بخشی از ارتش سوریه که به دولت مرکزی وفادار مانده اند، حمایت نیروهای روسیه و نیز حمایت‌های سیاسی و نظامی لبنان، عراق، ایران و برخی دیگر از دولتها، کنترل بیش از ۳۸ درصد از جغرافیای این کشور را در کنترل دولت مرکزی قرار داده است.

این منطقه که حدود ۷۱ هزار کیلومتر مربع است، شامل استان‌های دمشق، حلب، حمص، حما، لاتاکیا، طرطوس، دیرالزور و چند بخش دیگر است. دولت مرکزی تا اواخر سال ۲۰۱۵ تنها ۲۲ درصد از خاک کشور را در اختیار خود داشت، اما از نیمه دوم سال ۲۰۱۶ تا ژوئیه سال جاری این قلمرو نزدیک به دو برابر شده است.

گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه حاکی است که حکومت خودخوانده داعش تا میانه سال ۲۰۱۵ بیش از پنجاه درصد یعنی ۹۰ هزار کیلومتر مربع از خاک سوریه را در اشغال خود داشته‌ است.

همچنین بنا به این گزارش نیروهای مسلح سوریه و شبه نظامیان وفادار به رژیم بشار اسد در جریان مناقشه‌ها و جنگ‌های داخلی ۷۶ ماهه یعنی از مارس ۲۰۱۱ تا کنون ۱۱۷ هزار نفر تلفات داشته اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رسانه سپاه از کشته شدن دو پاسدار در حمله اسرائیل در سوریه خبر داد

در پی حمله موشکی اسرائیل به سوریه، فعالیت فرودگاه دمشق بار دیگر متوقف شد

رای دیوان لاهه در پرونده شکایت علیه سوریه؛ معنی حکم موقت برای دولت دمشق و قربانیان شکنجه چیست؟