احتمال کناره گیری ملک سلمان به نفع ولیعهد سعودی جدی تر شد

احتمال کناره گیری ملک سلمان به نفع ولیعهد سعودی جدی تر شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

به گزارش رویترز به نقل از یک منبع آگاه در عربستان سعودی، ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه این کشور قصد دارد تا پایان ماه سپتامبر‌(مهرماه) از مقام خود کناره گیری و تخت سلطنت را به محمد بن سلمان ، ولیعهد عربستان واگذار کند.

رویترز از قول منبع آگاه و به نقل از یک شاهد در کاخ ملک سلمان گفت که پادشاه عربستان پیامی را ضبط کرده که در آن انتقال قدرت به ولیعهد را اعلام می کند.

رویترز در این گزارش به شرح چگونگی عزل ولیعهد سابق از مقام جانشینی نیز پرداخته و از قول منبع خود می گوید: «محمد بن نایف انتظار نداشت که به نفع محمد بن سلمان کنار زده شود چرا که معتقد بود او خطاهای سیاسی زیادی مانند برخورد با بحران یمن مرتکب شده است.»

محمد بن سلمان جوان ترین وزیر دفاع عربستان سعودی برادر کوچکتر محمد بن نایف است.

نیویورک تایمز نیز امروز در گزارشی به نقل از یکی از نزدیکان محمد بن نایف گفته است که دلیل عزل او از ولیعهدی، اعتیاد به نوعی قرص مسکن و تحت تاثیر قرار گرفتن قوه قضاوت وی اعلام شده بود. اما منابع نزدیک به این شاهزاده سعودی این موضوع را بهانه پادشاه برای کنار گذاشتن او و جایگزینی فرزند محبوبش بن سلمان خواندند.

از سوی دیگر گزارش رویترز به نقل از چندین منبع در خاندان سعودی می گویند که محمد بن نایف پس از آنکه یک عضو القاعده در سال ۲۰۰۹ سعی کرد خود را در برابر وی منفجر کند، مشکل سلامتی پیدا کرده بود. آنها می گویند ممکن است که این شاهزاده سعودی به دلیل اصابت ترکش به قرص های مسکن اعتیاد پیدا کرده باشد.

نزدیکان محمد بن نایف این اتفاق را نه تنها بازی تاج و تخت که یک کودتای تمام عیار می دانند.

حال بر اساس گمانه زنی منابع داخلی پادشاهی خاندان سعودی، ولیعهد جدید عربستان ممکن است در زمان حیات پدر بر تخت پادشاهی بنشیند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ملک سلمان به دلیل «التهاب کیسه صفرا» راهی بیمارستان شد

محمد بن نایف و مواد مخدر؛ روایتی جدید از شب برکناری ولیعهد سعودی

پادشاه عربستان فرزندش را به عنوان جانشین جدید خود منصوب کرد