نخست وزیر اسرائیل با اجرای آتش‌بس در سوریه مخالف است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نخست وزیر اسرائیل با اجرای آتش‌بس در سوریه مخالف است

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در دیدار با رئیس جمهور فرانسه گفته است با اجرای آتش‌بس مورد توافق آمریکا و روسیه در سوریه در حال حاضر مخالف است، زیرا موجب ادامه حضور نظامی ایران در سوریه می شود.

آتش بس مورد نظر که توافق نهایی بر سر آن در جریان دیدار دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین در اجلاس گروه ۲۰ در هامبورگ اعلام شد، از روز ۹ ژوئیه (۱۸ تیرماه) به اجرا در آمده است.

نخست وزیر اسرائیل که روز یکشنبه ۲۶ تیرماه به مناسبت ۷۵ امین سالگرد گردآوری و اخراج بیش از ۱۳ هزار یهودی فرانسوی سرگرم بازدید از پاریس بود، برای اولین بار با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز دیدار کرد. او در این دیدار گفت که ایران قصد دارد به ایجاد پایگاه های زمینی، هوایی و دریایی در لبنان بپردازد و نباید با آتش بس چنین فرصتی به آن داده شود.

آتش‌بس مورد توافق روسیه و آمریکا در سه منطقه درعا، قنیطره و سویدا به اجرا درآمده و شامل ایجاد نواحی بدون درگیری در مرز بین اردن و اسرائیل خواهد بود.

به گفته بنیامین نتانیاهو اگرچه در این طرح ۲۰ کیلومتر فاصله بین نیروهای ایران تا مرز اسرائیل در نظر گرفته شده، اما به دلیل اینکه این آتش‌بس می تواند به تثبیت حضور نظامی ایران در آن منطقه کمک کند، اسرائیل با آن مخالف است.