واشنگتن به محکومیت شهروند آمریکایی در ایران واکنش نشان داد

واشنگتن به محکومیت شهروند آمریکایی در ایران واکنش نشان داد
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پس از آنکه غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران روز یکشنبه از محکومیت یک تبعه آمریکا به جرم جاسوسی خبر داد، واشنگتن خواستار آزادی فوری شهروندان دربند خود در ایران شد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از وزارت امور خارجه آمریکا اتهام جاسوسی به این فرد را ساختگی توصیف و اعزام هرگونه “فرد نفوذی” به ایران را تکذیب کرد.

US calls for Iran’s immediate release of detained US citizenshttps://t.co/qUUsUgA5Uupic.twitter.com/uxuBr3pDM9

— ANews (@anewscomtr) July 16, 2017

این در حالیست که خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه ایران محکوم را زی یو وانگ، شهروند آمریکایی متولد پکن و فارغ التحصیل دانشگاه پرینستون معرفی کرده که با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا همکاری می کرده است. به ادعای خبرگزاری میزان این فرد که به زبان فارسی هم تسلط دارد در پوشش یک دانشجوی ارشد پژوهشگر وارد ایران شده و از بدو ورود تحت نظر نیروهای اطلاعاتی قرار داشته است.

محسنی اژه ای در جریان یک کنفرانس خبری روز یکشنبه بدون فاش کردن هویت محکوم و زمان دستگیری او اعلام کرد وی عامل نفوذی آمریکا بوده و علاوه بر تابعیت ایالات متحده، تبعه یک کشور خارجی دیگر هم هست که به تحمل ۱۰ سال حبس محکوم کرده است. سخنگوی قوه قضاییه ایران تصریح کرد که حکم صادره قابل اعتراض است.

محسنی‌اژه‌ای: یکی از عوامل نفوذی آمریکا که دو تابعیتی بود (تابعیت آمریکا و یک کشور خارجی دیگر)، در دادگاه بدوی به ۱۰ سال حبس محکوم شد-میزان pic.twitter.com/AiIkvLF4hn

— روزنامه شرق (@SharghDaily) July 16, 2017

سخنگوی قوه قضائیه ادعا کرده فرد محکوم مستقیما از سوی مقامات ایالات متحده برای انجام ماموریتش هدایت می شده است. به گفته این مقام محکوم از رای دادگاه بدوی نزد مراجع ذیصلاح تجدیدنظر خواهی کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خانواده زندانیان آمریکایی در ایران: ویزای فرزندان مقامات ایرانی را لغو کنید

دیوان عالی کویت حکم اعدام یک ایرانی را به جرم جاسوسی تأیید کرد

چرا روحانی از حمله به عین‌الاسد بی‌خبر بود؟ پاسخ کیهان: محرمانه بود، فقط ۱۰ نفر خبر داشتند