انتشار ویدئویی از «زنان آسایشگر» در طول جنگ جهانی دوم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتشار ویدئویی از «زنان آسایشگر» در طول جنگ جهانی دوم

کره جنوبی از کشف فیلمی خبر داده که «زنان آسایشگر» را نشان می دهد. زنانی که در جریان جنگ جهانی دوم بعنوان برده‌های جنسی ناگزیر به تن‌فروشی به سربازان ژاپنی بودند.


این فیلم ۱۸ ثانیه‌ای توسط نیروهای نظامی آمریکا در چین ضبط و توسط محققان دولتی در دانشگاه ملی سئول در مجموعه بایگانی‌ مربوط به آمریکا یافت شده است.


گفته می‌شود این زنان که تعدادشان بین ۲۰ تا ۴۰۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود عمدتا از کره، چین، اندونزی، فیلیپین و تایوان برای بردگی جنسی آورده شده بودند.

این موضوع مدتها روابط ژاپن و کره جنوبی را تحت تأثیر قرار داده بود تا اینکه در در سال ۲۰۱۵ دو کشور به توافق رسیدند تا به مساله مناقشه‌برانگیز زنان آسایشگر پایان دهند.

براساس این توافق ژاپن علاوه بر عذرخواهی از کره جنوبی، مبلغی معادل ۸ میلیون و سیصد هزار دلار غرامت به این کشور ب‍‌پردازد. هر دو کشور همچنین متعهد شدند که در مجامع بین‌المللی در مورد این موضوع از یکدیگر انتقاد نکنند. کره جنوبی هم اعلام کرد که چنانچه ژاپن به تعهداتش پایبند باشد، این مسئله از نظر این کشور حل شده است. سئول پیش از آن عذرخواهی رسمی ژاپن و پرداخت غرامت به قربانیان را خواسته بود.

سئول همچنین از توکیو خواسته تا مجسمه‌ای که نماد «زنان آسایشگر» است را از سفارتحانه ژاپن در کره جنوبی بردارد. ژاپن در ژانویه امسال در واکنش به نصب دومین مجسمه «زن آسایشگر» در کره جنوبی سفیر و سرکنسول خود را از سئول، پایتخت کره جنوبی و شهر بوسان فرا خواند.