کانادا به زندانی گوانتانامو هشت میلیون دلار غرامت پرداخت

کانادا به زندانی گوانتانامو هشت میلیون دلار غرامت پرداخت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت کانادا به عمر خضر، زندانی پیشین بازداشتگاه گوانتانامو بیش از هشت میلیون دلار غرامت پرداخت.

آگهی

عمر خضر، تبعه کانادا، در سال ۲۰۰۲ میلادی و در حالی که تنها ۱۵ سال داشت در جریان نبرد مسلحانه با سربازان آمریکایی در افغانستان دستگیر شد. او در مجموع ۱۳ سال زندانی بود که از این مدت ۱۰ سال را در بازداشتگاه گوانتانامو سپری کرد.

به گزارش رسانه های کانادا پرداخت غرامت به عمر خضر و عذرخواهی از وی توسط دولت لیبرال کانادا به دلیل «بدرفتاری» با او در دوران بازداشت صورت گرفت.

عمر خضر پس از بازداشت در افغانستان و انتقال به گوانتانامو به کم سن و سال ترین زندانی این بازداشتگاه تبدیل شده بود. او در سال ۲۰۱۰ و هشت سال پس از بازداشت به اتهام پرتاب نارنجک به سوی نیروهای آمریکایی که منجر به مرگ یک گروهبان ارتش ایالات متحده شده بود، به هشت سال زندان محکوم شد.

همزمان با این محکومیت، دیوان عالی کانادا دولت این کشور را ناقض حقوق عمر خضر به دلیل آگاه کردن آمریکا از اظهارات وی نزد مقامات کانادایی معرفی کرد. عمر خضر در سال ۲۰۱۲ از گوانتانامو به یک زندان امنیتی کانادا منتقل شد.

وکلای عمر خضر در کانادا ضمن اشاره به زیر سن مسئولیت کیفری بودن عمر خضر در زمان ارتکاب جرم خواستار دریافت ۲۰ میلیون دلار غرامت از سوی دولت کانادا شده بودند.


هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرار سرباز پیشین بریتانیا و متهم به جاسوسی برای ایران از زندانی در لندن

مقامات امنیتی تاجیکستان از کشته شدن ستیزه‌جویان افغان در آستانه روز ملی خبر دادند

دولت آمریکا: یک شبکه‌ قاچاق انسان از ازبکستان شناسایی و متلاشی شد