Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نشست وزرای خارجه چهار کشور عربی برای واکنش به پاسخ قطر

نشست وزرای خارجه چهار کشور عربی برای واکنش به پاسخ قطر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

وزرای خارجه چهار کشور عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی بعد از ظهر چهارشنبه برای تصمیم گیری در خصوص چگونگی واکنش به پاسخ قطر در قاهره تشکیل جلسه می دهند.

این جلسه در پایان ضرب الاجل تعیین شده از سوی چهار کشور عربی برای پاسخ قطر به درخواست های مطرح شده جهت رفع بحران دیپلماتیک موجود تشکیل می شود. این درحالیست که بر اساس گزارش منابع خبری روسای سازمان‌های اطلاعات عربستان، مصر، امارات و بحرین نیز روز سه‌شنبه در قاهره نشست تشکیل داده بودند.

عربستان سعودی و متحدانش پنجم ژوئن ضمن متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و برقراری روابط بسیار نزدیک با ایران، بزرگترین رقیب عربستان در خاورمیانه، روابط دیپلماتیک خود را با دوحه قطع و با بستن مرزهای زمینی این کشور را تحت تحریم اقتصادی قرار دادند.

این کشورها برای پایان دادن به بحران دیپلماتیک موجود فهرستی از سیزده درخواست خود را به مقامات دوحه ارائه کردند که تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه، بستن شبکه خبری الجزیره و کاهش روابط با ایران از جمله مهمترین آنهاست.

پاسخ دوحه به این درخواست ها روز دوشنبه توسط وزیر خارجه قطر تسلیم کویت شد که نقش میانجی را در حل این بحران بی سابقه در خلیج فارس ایفا می کند. عربستان سعودی و متحدانش روز چهارشنبه تایید کردند که پاسخ را دریافت کرده اند.

Arab states say they received #Qatar‘s response to the list of demands amid diplomatic row https://t.co/2bqTTFvLd0#QatarCrisispic.twitter.com/0cYGLJeNAK

— Sputnik (@SputnikInt) July 5, 2017

گرچه جزئیات محتوی این پاسخ هنوز منتشر نشده اما سخنان روز گذشته وزیر خارجه قطرهیچ شکی را در خصوص مخالفت دوحه با درخواستهای مطرح شده باقی نمی گذارد.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر روز سه شنبه در جریان یک کنفرانس خبری در دوحه فهرست درخواست های عربستان و متحدانش از دوحه را غیرواقعگرایانه قلمداد کرد و گفت اتهامات این کشورها مبنی بر حمایت از تروریسم غیر واقعی است و آنها به دنبال پایان دادن به آزادی بیان هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران قطر، آنچه تا کنون روی داده

ماجرای الماس‌های گران و خارج ازعرفی که عربستان به رئیس‌جمهور برزیل داده بود؛ بولسونارو رسما متهم شد

شمار قربانیان مراسم حج در گرمای ۵۱ درجه عربستان از هزار نفر گذشت