قرارداد با توتال؛ گفتگوی اختصاصی با سفیر ایران در فرانسه

قرارداد با توتال؛ گفتگوی اختصاصی با سفیر ایران در فرانسه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

ایران قرارداد مهمی را با شرکت نفتی فرانسوی توتال برای بهره برداری گاز در پارس جنوبی امضا کرد. همکارمان نیما قدکپور درباره این قرارداد با علی آهنی، سفیرایران در فرانسه گفتگو کرده و بعنوان اولین سوال از وی پرسیده است که تاثیر این قرارداد بر اقتصاد ایران چه خواهد بود؟

علی آهنی: «این یک قرارداد مشترک بین ایران، چین و فرانسه است. قراردادی مهم که سه شاخصه مهم دارد. اول از همه نگاه پیشروانه و آینده نگر توتال به سرمایه گذاری در زمینه انرژی و انرژیهای فسیلی در ایران است. ورود توتال درها را بروی دیگر شرکتهای جهان نیز باز خواهد کرد. نزدیک به ۲۰۰ میلیار دلار قرار است در زمینه انرژی در دولت جدید سرمایه گذاری صورت بگیرد. به همین ترتیب این موضوع اهمیت زیادی دارد.

دومین شاخصه مهم شکستن تابوی قدغن بودن فعالیت و سرمایه گذاری شرکتهای غربی، اروپایی و غیراروپایی در بخش انرژی و یا حتی بصورت کلی در ایران است. این قراداد ترس بسیاری از شرکتهای اروپایی و غیراروپایی برای سرمایه گذاری در ایران را ریخت. آنها همیشه بدلیل تحریمهایی که پس از سرمایه گذاری دچارش می شدند نگران بودند. سومین پیام مهم این قرارداد پاسخی منفی به تمامی تلاشهایی است که علیه ایران و ایرانی در جهان انجام می گیرد. خصوصا علیه آنچه که می توان آنرا افزایش روابط تجاری و اقتصادی و فرهنگی میان ایران و فرانسه خواند، پیامدی که می تواند برای دو کشور بسیار موثر باشد و می تواند به چشم انداز آینده‌ای روشن برای دو کشور کمک زیادی کند.»

یورونیوز: به این ترتیب فکر می کنید که اروپایی‌ها راهشان را از متحد اصلی خود آمریکا جدا کرده اند؟

علی آهنی: «پس از برجام، محدودیت‌ها و تحریمها علیه ایران اندک اندک رفع شدند. به این ترتیب دیگر مانعی برای شرکتهای اروپایی و دیگر شرکتهای چند ملیتی درباره همکاری و سرمایه گذاری در ایران وجود نخواهد داشت. متاسفانه دولت آمریکا همواره سعی کرد شرکتهایی را که در ایران سرمایه گذاری می کنند را تحت فشار قرار دهد خصوصا شرکتهای فرانسوی. آنها شرکتهای اروپایی را تهدید می کنند و می ترسانند تا برای کار به ایران نروند. کاری که آمریکایی‌ها می کنند پس از برجام به هیچ عنوان قانونی نیست و تمامی قوانین بین المللی را نیز زیرسوال می برد چرا که سرمایه گذاری در چنین پروژه‌هایی به هیچ عنوان قدغن و غیرقانونی نیست.»

یورونیوز: فکر نمی کنید که برخی از فشارهای داخلی از سوی احزاب رقیب دولت مانع از توسعه سرمایه گذاریهای اروپاییها در آینده شود؟

علی آهنی: «ایران کشوری بزرگ با نظرات و نگاههای متفاوت است. گرایشهای مختلف سیاسی در کشورمان وجود دارند. همواره انتقادهایی هم بدولت وجود داشته است. اما انچه که اهمیت دارد منافع ملی کشور است. و این منافع ملی است که حرف آخر را می زند. این پروژه از منافع ملی ما حمایت می کند. مانند دیگر پروژه‌های که دولت در صدد انجام آن است.»

یورونیوز: آیا می توانید به ما بگویید بزودی پروژه‌های بیشتری با اروپایی‌ها خواهید داشت یا نه؟

علی آهنی: «در زمینه‌های مختلف خواهان انجام پروژه‌های مشترک هستیم. خصوصا در زمینه‌های زیربنایی، حمل و نقل زمینی، دریایی و راه آهن. در حمل و نقل هوایی و خرید هواپیماهای بیشتر در حال مذاکره هستیم. مذاکرات زیادی در حال انجام است. در انتظار رفع تحریمهای بانکی هستیم، با رفع تحریمها بسیاری از شرکتهای فرانسوی می توانند به ایران بیایند و به رویای خود برسند. پروژه‌های دیگری هم پیشاپیش در حال انجام هستند با شراکت ایرانی ها. من کاملا چشم انداز مثبت و امیدوارکننده‌ای به آینده دارم.»

یورونیوز: آیا سرمایه گذاران خارجی می توانند با خیالی راحت سالها در ایران کار کنند؟ در این زمینه آیا گارانتی وجود دارد؟

علی آهنی: «ما به سرمایه گذاران اطمینان می دهیم که با خیالی راحت به ایران بیایند. آنها گارانتی دولت جمهوری اسلامی را دارند. ما قرارداد محافظت از سرمایه گذاران بین فرانسه و ایران را امضا کرده ایم. به همین دلیل نگرانی وجود ندارد. اروپایی‌ها می توانند با خیالی راحت و بدون نگرانی در ایران سرمایه گذاری کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟

ادعای مقام ایرانی: سفیر سوئیس در شب حمله به اسرائیل به‌جای وزارت خارجه به سپاه احضار شد