حمله اسرائیل به مواضع ارتش سوریه در بلندی‌های جولان

حمله اسرائیل به مواضع ارتش سوریه در بلندی‌های جولان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش دفاعی اسرائیل روز یکشنبه شماری از مواضع دولت سوریه را در این منطقه برای دومین روز متوالی هدف قرار دادند. برخی از گزارش‌ها از نابودی چند عراده تانک، کشته شدن دو سرباز و مصدومیت شماری دیگر از نظامیان سوری حکایت دارد.

از سویی دیگر فرماندهی کل نیروهای مسلح سوریه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «پس از موفقیت‌های یگان‌هایی از نیروهای مسلح ارتش در ناکام گذاشتن هجوم گسترده گروهک تروریستی جبهه النصره در اطراف شهر بعث در قنیطره و وارد کردن تلفات سنگینی به این عناصر، دشمن صهیونیستی در واکنش به این دستاوردها برای دومین روز پیاپی یکی از مواضع نظامی ما را در تلاشی نومیدانه برای پشتیبانی از گروههای تروریستی و بالا بردن روحیه معنوی از دست رفته آن‌ها، هدف قرارداد.»

این بیانیه در حالی به جبهه النصره اشاره می‌کند که این گروه سلفی اواخر ژوئیه ۲۰۱۶ میلادی با جدایی از شبکه تروریستی القاعده، نام خود را به «جبهه فتح شام» تغییر داده است.

پس از حملات هوایی روز شنبه خبرگزاری دولتی سوریه، سانا اسرائیل را متهم به پشتیبانی از تحریرالشام کرد.

همزمان شبکه دوم تلویزیون اسرائیل بامداد دوشنبه در گزارشی اعلام کرد که برای سومین‌بار در سه روز اخیر به بلندی‌های جولان خمپاره شلیک شده است. ارتش دفاعی اسرائیل این گزارش را تکذیب کرد.

درگیری میان ارتش بعث سوریه و ستیزه‌جویان مخالف بشار اسد در استان قنیطره واقع در جنوب این کشور شدت گرفته است. بیش از ۱۰ تن شامل نظامیان دولت و مخالفان کشته شده‌اند. خبر تکرار شلیک خمپاره به بلندی‌های جولان در حالی منتشر می‌شود که حکومت بشار اسد روز دوشنبه آزادسازی قنیطره را در بلندی‌های جولان جشن می‌گیرد.

شدت گرفتن درگیری‌ها پس از آن است که تحریرالشام که گروهی مرتبط با القاعده است به همراه گروه‌های مخالف حکومت سوریه عملیاتی را برای در دست گرفتن کنترل شهر بعث آغاز کردند. این شهر کوچک یکی از شهرهایی است که تحت کنترل نظامیان دولتی باقی مانده است.

اسرائیل از سال ۱۹۶۷ میلادی حدود ۷۰ درصد بلندی‌های جولان را تحت کنترل دارد. حملات هوایی پراکنده اسرائیل از سال ۲۰۱۲ و در پی درگیری در بلندی‌های جولان آغاز شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: یک نظامی ایرانی در حمله هوایی اسرائیل به سوریه کشته شد

سوریه: اسرائیل از جولان به چند نقطه در حومه دمشق حمله کرد