مدیر عامل توتال: قرارداد نهایی توسعه پارس جنوبی بزودی امضا می شود

مدیر عامل توتال: قرارداد نهایی توسعه پارس جنوبی بزودی امضا می شود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در این برنامه گفتگوی جهانی با پاتریک پویانه مدیر عامل شرکت نفت و گاز توتال گفتگو کرده ایم.

در این برنامه گفتگوی جهانی با پاتریک پویانه مدیر عامل شرکت نفت و گاز توتال گفتگو کرده ایم.

یورونیوز: متشکرم از اینکه دعوت ما را پذیرفتید. عربستان سعودی و امارات در منطقه ای از جهان که شرکت شما فعال است، روابط دیپلماتیک شان را با قطر قطع کرده اند. آیا این بحران دیپلماتیک که البته شاید بدتر هم شود می تواند مانعی برای شرکت شما ایجاد کند؟

پاتریک پویانه: «توتال در سال ۱۹۲۴ در خاورمیانه متولد شد. خاورمیانه منطقه ای است که ما آنرا بخوبی می شناسیم. ما بطور بسیار وسیعی در قطر، ابوظبی و فردا در عربستان سعودی وایران حضور خواهیم داشت. ما دردرجه اول یک شرکت تجاری هستیم. ما در قطر، قطری؛ در امارات، اماراتی و در ایران، ایرانی هستیم یعنی ما در هر یکی از این کشورها بر اساس منافع این کشورها عمل می کنیم. چیزی که می بینیم این است که کشورهای بزرگ غربی تلاش دارند که از این تنش بکاهند چرا که این تنش از نظر اقتصادی به نفع جهان نیست و مهمترین دشمن امروز منطقه داعش است و تروریسم است.»

یورونیوز: از نظر تجاری می دانیم که توتال در چندین کشور در سرتاسر جهان و در مناطقی که تنش های جدی وجود دارد حضور دارد. آیا خطر واقعی که امروز برای توتال وجود دارد بیشتر از خطر اقتصادی، خطر برای نظم ژئوپولیتیک نیست؟ چراکه در حال حاضر شرایط برای توتال با نفت زیر ۵۰ دلار سود آور است.

پاتریک پویانه: «توتال جایی حضور دارد که نفت و گاز باشد. این ما نیستیم که تصمیم می گیرم کجا آنها یافت می شوند. بار دیگر بگویم ما یک شرکت تجاری هستیم ما یک نیروی دیپلماتیک نیستیم. ما در قطر گاز تولید می کنیم و بوسیله یک خط لوله آنرا به ابوظبی می رسانیم. همه می توانند بفهمند که با چنین بحرانی چنین خط لوله ای می توانست از سوی دو طرف چه طرف تولید کننده و چه مصرف کننده متوقف شود.»

یورونیوز: چنین چیزی مطرح نیست؟

پاتریک پویانه: «نه مطرح نیست.»

یورونیوز:شما به این دیدگاه بدبینان که می گویند در نهایت تنش های ژئوپولیتیک در هر جای جهان که باشد نهایتا کار گروههای نفتی است زیرا در نهایت سود آنها را افزایش می دهد، چه پاسخی می دهید؟

پاتریک پویانه: «کار ما؟ دست نگه دارید…. ما در یک بازار مواد اولیه هستیم. نوسانات قیمت نفت و گاز نه بر اساس ژئوپولیتیک بلکه بر اساس عرضه و تقاضا است، حتی اگر همه در حوزه ژئوپولیتیک تفسیر تمام آنچه در حال رخ دادن است را پیدا کنند. وقتی عرضه زیاد است و تقاضا کم، قیمت افت می کند و برعکس. پایه اصلی قیمت نفت در درجه نخست عرضه و تقاضاست. دوباره بگویم که ذخائر نفت و گاز در ۸ تا ۱۰ کشوری است که ۸۰ درصد ذخائر را دارند و این کشورها، کشورهای حوزه خلیج فارس، روسیه، ایران، عربستان سعودی و امارات هستند. شما با چندین قدرت ژئوپولیتیک روبرویید و به همین خاطر است که نوعی ترکیب بین ژئوپولیتیک و نفت و گاز دیده می شود.»

یورونیوز: پس از لغو تحریم های بین المللی، توتال نخستین شرکت بین المللی بزرگ غربی است که قرارداد اکتشاف در پارس جنوبی، بزرگترین میدان گازی جهان را با ایران امضا کرد. امضای نهایی این قراردارد کی انجام می شود؟ اولین قدم اجرایی توتال در ایران چه زمانی است؟

پاتریک پویانه: «ما در نوامبر سال گذشته تفاهم نامه ای امضا کردیم و اولین شرکت بودیم که در این زمینه قرار داد امضا کردیم. در واقع در میدان غول آسای گازی که بین ایران و قطر مشترک است و بنوعی پلی بین ایران وقطر است. این میدان گازی یک پرژه توسعه ای مهم برای ایران است که هدفش در درجه اول بازار داخلی ایران با هدف توسعه اقتصادی کشور است. ما در هفته های آینده قراداد نهایی را امضا خواهیم کرد.»

یورونیوز: و یک سوال درباره سیاست خارجی دونالد ترامپ در منطقه. آیا شما منطق اقدام رئیس جمهوری آمریکا را درک می کنید که با عربستان سعودی و قطر تجارت می کند و همزمان تنش های دیپلماتیک بین آنها را نادیده می گیرد در حالی که آمریکا پایگاه نظامی در قطر دارد؟

پاتریک پویانه: «باید از رئیس جمهوری ترامپ پرسید که سیاست و استراتژی اش چیست. به نظر من رئیس جمهوری ترامپ در حال آگاهی از چندین مسئله دیپلماتیک است. مطمئن نیستم که اکنون می توانیم از استراتژی و سیاست دیپلماتیک آمریکا صحبت کنیم. برای صحبت کردن از دیپلماسی آمریکا هنوز زود است و به نظرم وقت می برد تا این سیاست مشخص شود. خواسته اصلی اکنون از قطر قطع حمایت از حماس است و این موضوع پس زمینه تمام چیزهایی است که آمریکایی ها بطور عام و در این بحران می گویند. به نظر من دستور کار خیلی مهم برای رئیس جمهوری ترامپ در خاورمیانه پرونده اسرائیل و فلسطین است که او شاید علاقمند به پیشبرد آن باشد.»

یورونیوز: در دستور کار اروپایی ها، مذاکرات برکسیت را می بینیم که هفته آینده آغاز می شود. ترزا می در انتخابات ضربه سختی خورد و اکثریت مطلق را در پارلمان از دست داد. آیا اروپا با تضعیف نخست وزیر بریتانیا، برنده مذاکرات خواهد بود؟

پاتریک پویانه: «به نظرم من برکسیت مطلقا اتفاق خوبی برای هیچ کس نیست. نه برای بریتانیا و نه برای اروپا. به نظر من در وضعیت کنونی موضوع جدی برای اروپا که برکسیت آنرا به پرسش گرفت، بازسازی پروژه اروپاست. جدا شدن بریتانیایی ها از این پروژه بدون شک به این خاطر بود که این پروژه به اندازه کافی جذاب نبود. اما مردم در برخی کشورهای ما در اروپا نیز پروژه اروپا را به چالش می کشند. ما یک حوزه یورو با یک پول واحد داریم. باید حوزه یورو را عمیق تر کنیم و همچنین باید شفاف سازی بیشتری انجام دهیم. این موضوع برای شهروندان اروپایی مهم است و باید وظایف و قدرت کمیسیون اروپا و دولت ها مشخص شود. ما قاره ای هستیم با ۵۰۰ میلیون جمعیت که بازار بزرگی است. بازار آزاد در تمام حوزه ها به طور کامل تحقق نیافته است مثلا در حوزه انرژی ما در انرژی های خورشیدی در شمال آلمان سرمایه گذاری کرده ایم در حالی این سرمایه گذاری در جنوب اسپانیا بهتر جواب می دهد. همچنین در بازار دیجیتال هم کامل انجام نشده است. چرا در حال حاضر تمام بازیگران بزرگ حوزه دیجیتال آمریکایی ها هستند و بازیگر اروپایی در این زمینه نداریم؟ مسئله فقدان ظرفیت علمی نیست، مسئله این است که بازار آمریکا یک بازار ۳۵۰ میلیونی است که کاملا یکپارچه است. وقتی شما کارتان را توسعه می دهید و سرمایه گذاری می کنید فورا به این بازار دسترسی دارید. در حالیکه در اروپا ما هنوز یک بازار تکه تکه شده ایم که چالش واقعی اروپاست.»

یورونیوز: شما که دائما در سفر هستید آیا فکر می کنید که انتخاب رئیس جمهوری ماکرون نگاه تصمیم گیران و سرمایه گذاران خارجی را به فرانسه تغییر داده است؟

پاتریک پویانه: «این مسئله خیلی روشن است. این انتخابات جهشی بسوی مدرنیته است. کشور ما در خط مقدم است هم از نظر سن رئیس جمهوری ما و همچنین گفتمان وی که یک گفتمان باز است. شکاف سیاسی که امانوئل ماکرون پیشنهاد می کند متفاوف از شکاف قدیمی لیبرالیسم سوسیالیسم است. او پیشنهاد می کند که آیا ما خواهان سیاستی باز هستیم؟ باز به روی تکنولوژی های جدید، به روی اروپا و به روی کار آفرینان و در برابر مخالفان جهانی شدن و بازگشت به درون مرزها. اما نباید اشتباه کرد، در این انتخابات نیمی از مردم مخالف جهانی شدن و مدافع بازگشت به تمامیت ارضی بودند. از این نظر فکر می کنم که کشور ما، از نظر رقابت تبدیل به هدف جذابی شده است که واقعا یک پدیده با اهمیتی است.»

یورونیوز: این انتخاب تصویری از فرانسه می دهد که خواستار مدرنیزه شدن است. آیا خیلی زود نیست چنین قضاوتی؟ شاید شما ترجیح بدهد محتاط تر باشید؟

پاتریک پویانه: «چیزی که در این انتخابات مرا تحت تاثیر قرار داد و همچنین در چندین رخداد سیاسی دیگر، بحث درباره جهانی شدن بود. بویژه اینکه حدود ۵۰ درصد مردم تقریبا در مخالفت با جهانی شدن رای دادند، در مخالفت با اقتصاد بازار. گروهی مانند توتال، که گروهی جهانی است از اقتصاد بازار بهره برده و در جریان جهانی شدن موفق بوده است. به نظر من باید راهی پیدا کنیم و پاسخی برای مردمی بیابیم که مخالف این روند هستند.»

یورونیوز: از نظر شما ضروری ترین اصلاحاتی که رئیس جمهوری ماکرون باید انجام شود که سرمایه گذاری در فرانسه جذاب تر شود چیست؟

پاتریک پویانه: «معضل کشور این است که جوانان بیکار هستند. باید برای جوانان کار ایجاد کرد. باید همه کار کرد که برای جوانان کار ایجاد شود. چندین اهرم در اینجا وجود دارد یکی از این اهرم ها قانون کار است که می دانیم خیلی پیچیده است و در جاهایی کارفرمایان را متوقف کرده است. البته واضح است که باید سیستم حمایتی وجود داشته باشد اما مردم باید انگیزه بیشتری برای کار کردن داشته باشد تا اینکه در خانه بمانند. اینکه می گویم یک انتقاد نیست نباید بد برداشت شود اما خیلی اهمیت دارد که ارزش کار در کشور ما بعنوان نخستین ارزش شناخته شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدار تمیم بن حمد با ماکرون در پاریس؛ قطر ۱۰ میلیارد یورو در فرانسه سرمایه‌گذاری می‌کند

چرا امباپه به ضیافت شام رئیس جمهور فرانسه برای امیر قطر دعوت شده است؟

شرکت فرانسوی توتال از بازنگری آمایش سرزمینی در پروژه‌های بحث‌برانگیز در اوگاندا و تانزانیا خبر داد