آمریکا ۱۲ میلیارد دلار جنگنده اف-۱۵ به قطر می فروشد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آمریکا ۱۲ میلیارد دلار جنگنده اف-۱۵ به قطر می فروشد

وزارت دفاع قطر می گوید این کشور قراردادی به ارزش ۱۲ میلیارد دلار برای خرید جت جنگنده اف-۱۵ از آمریکا امضا کرده است. این معامله تسلیحاتی در حقیقت علیرغم انتقاد ایالات متحده آمریکا از قطر طی روزهای اخیر به خاطر حمایت این کشور از تروریسم انجام گرفته است.

بنا به گزارش بلومبرگ، این قرار داد که برای خرید ۳۶ فروند جت جنگده است، روز چهارشنبه ۱۴ ژوئن (۲۴ خردادماه) در دیدار وزیر دفاع آمریکا با نمایندگان قطر به امضا رسیده است. پنتاگون می گوید این قرارداد توان همکاری‌های امنیتی بین ایالات متحده و قطر را افزایش خواهد داد.

وزارت دفاع آمریکا همچنین اعلام کرده که در دیدار روز چهارشنبه، جیمز ماتیس وزیر دفاع این کشور و خالد العطیه وزیر دفاع قطر وضعیت کنونی عملیات علیه داعش را مورد بحث قرار داده و براهمیت تنش زدایی بین همه شرکای منطقه خلیج فارس برای تمرکز در جهت دستیابی به اهداف مشترک تاکید کرده اند.

در ماه نوامبر گذشته آمریکا از امکان فروش ۷۲ جت جنگنده اف-۱۵ به ارزش ۲۱ میلیارد و یکصد میلیون دلار به کشور قطر سخن گفته بود. شرکت بوئینگ پیمانکار اصلی فروش جت‌های جنگنده به قطر و سایر کشورهای خاورمیانه است.

روز جمعه گذشته، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، قطر را به حمایت سطح بالا از تروریسم متهم کرد. او گفت که این حمایت مانعی در راه تلاش‌های ایالات متحده برای کاهش تنش‌ها بین کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس بوده است.