آمریکا یک سامانه پرتاب موشک در خاک سوریه مستقر کرد

آمریکا یک سامانه پرتاب موشک در خاک سوریه مستقر کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک مقام نظامی ایالات متحده و گروهی از شورشیان سوریه می‌گویند نیروهای ویژه آمریکایی، برای نخستین مرتبه یک سامانه پرتاب موشک را در جنوب شرقی خاک سوریه مستقر کرده اند.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که در هفته‌های گذشته و با نزدیک شدن ارتش سوریه و متحدانش به شورشیان تحت حمایت آمریکا، هواپیماهای ائتلاف ضد داعش در چند نوبت به خودروها و کاروان‌های شبه‌نظامیان حامی دمشق حمله کردند.

جنوب شرقی سوریه و به ویژه منطقه تنف در مرز با اردن و نزدیک به مرزهای عراق احتمالا یکی از کانون‌های جدی تنش میان نیروهای تحت رهبری ایران و شورشیان مورد حمایت آمریکا خواهد بود. نیروهای ویژه آمریکایی دست‌کم از دو سال پیش شماری از شورشیان اسلام‌گرای میانه‌رو را در پایگاه‌هایی در خاک اردن و در نزدیکی مرز سوریه آموزش داده و تجهیز می‌کنند. حضور مستقیم نظامیان آمریکایی در شرق و جنوب شرقی سوریه، برخلاف شمال این کشور، تاکنون چندان پررنگ، یا دست‌کم خبرساز نبوده است.

US relocates long-range rocket system from Jordan to Syriahttps://t.co/3UfZhkMbutpic.twitter.com/i6Me1lvQNE

— Press TV (@PressTV) June 15, 2017

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه به نقل از ابو اثیر، یکی از فرماندهان گروه «مغاویر الثوره» – که تحت حمایت آمریکا است- گزارش کرد نیروهای ویژه آمریکایی در هفته‌های گذشته با خروج از پایگاه خود در تنف، در عمق ۱۰۰ کیلومتری خاک سوریه گشت‌‌زنی کرده اند. گروهی از مقام‌های نظامی آمریکا و شورشیان هم خبر استقرار سامانه شلیک موشک‌های میان برد هیمارس در جنوب سوریه را تایید کرده اند. این موشک‌ها پیشتر برای هدف قراردادن شبه‌نظامیان داعش از خاک ترکیه و اردن شلیک شده بود.

هفته گذشته نیروهای حشد‌الشعبی (عمدتا شیعه و مورد حمایت ایران) به مرز سوریه رسیدند. از سوی دیگر رسانه‌های ایرانی گزارش کردند که نیروهایی از لشکر فاطمیون با عبور از صحرای سوریه خود را به مرز عراق رسانده و با قاسم سلیمانی دیدار کردند. به نظر می‌رسد نردیک شدن نیروهای مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در مرز عراق و سوریه، نگرانی شدید شورشیان جنوب سوریه و دولت‌های حامی آن‌‌ها به ویژه ایالات متحده آمریکا را برانگیخته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگنده‌های آمریکایی به تاسیسات «مورد استفاده سپاه» در سوریه حمله کردند

تنش بین آمریکا و عضو ناتو در سوریه؛ پنتاگون: پهپاد ترکیه را زدیم چون تهدیدی علیه نیروهایمان بود

چرا روحانی از حمله به عین‌الاسد بی‌خبر بود؟ پاسخ کیهان: محرمانه بود، فقط ۱۰ نفر خبر داشتند