مرزوقی: قطر تاوان دفاع از بهار عربی را می‌دهد

مرزوقی: قطر تاوان دفاع از بهار عربی را می‌دهد
نگارش از مسعود سالاری

رئیس جمهوری پیشین تونس بار دیگر از تحریم قطر انتقاد کرد و گفت که قطر تاوان حمایت از بهار عربی را می‌دهد.

محمد منصف المرزوقی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آناتولی گفت: «عملیات قطر آخرین اقدام در راستای پایان دادن به بهار عربی و بخشی از پروژه دفن بهار عربی است، آخرین حلقه از زنجیری است که سعی دارد رژیم‌های عربی آلوده به فساد و ظلم را حفظ کند. قطر به دلیل حمایت از انقلاب‌های بهار عربی مجازات می‌شود.»

مرزوقی همچنین گفته است که موفقیت انقلاب‌های مصر و تونس و دیگر کشورهای عربی می‌توانست تهدیدی برای دیگر رژیم‌های فاسد و قدیمی عرب باشد که این رژیم‌ها نیز برای عدم موفقیت این انقلاب‌ها تلاش کردند. به باور او این رژیم‌ها و اسرائیل به عنوان حامی آنها در متوقف ساختن بهار عربی موفق بودند.

وی ضمن یادآوری این که پس از شکست بهار عربی نوبت به حامیان این جریان و در رأس آن ترکیه و قطر رسید، از شکست کودتای ژوئیه ۲۰۱۶ ترکیه ابراز شادمانی و برای شکست تحریم قطر اظهار خوش‌بینی کرد.

محمد منصف المرزوقی پیش از این نیز همزمان با آغاز تحریم قطر از سوی عربستان سعودی و متحدانش، در سخنان جنجالی دیگری از موضع دولت دوحه دفاع کرده بود.

تونس نقطه آغاز سلسله جنبش های اعتراضی موسوم به بهار عرب بود که در برخی کشورهای عربی خاورمیانه و شمال آفریقا شکل گرفت. خودسوزی دستفروش جوان تونسی به نام محمد بوعزیزی در اعتراض به بدرفتاری مأموران دولتی تونس، جرقه‌ای بود که آتش خیزش را در این کشور برانگیخت و به سقوط دولت زین‌العابدین بن‌علی منجر شد. اعتراضات مانند دومینو به مصر و سایر کشورهای منطقه کشیده شد.

مطالب مرتبط