مرزوقی: قطر تاوان دفاع از بهار عربی را می‌دهد

مرزوقی: قطر تاوان دفاع از بهار عربی را می‌دهد
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رئیس جمهوری پیشین تونس بار دیگر از تحریم قطر انتقاد کرد و گفت که قطر تاوان حمایت از بهار عربی را می‌دهد.

محمد منصف المرزوقی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آناتولی گفت: «عملیات قطر آخرین اقدام در راستای پایان دادن به بهار عربی و بخشی از پروژه دفن بهار عربی است، آخرین حلقه از زنجیری است که سعی دارد رژیم‌های عربی آلوده به فساد و ظلم را حفظ کند. قطر به دلیل حمایت از انقلاب‌های بهار عربی مجازات می‌شود.»

مرزوقی همچنین گفته است که موفقیت انقلاب‌های مصر و تونس و دیگر کشورهای عربی می‌توانست تهدیدی برای دیگر رژیم‌های فاسد و قدیمی عرب باشد که این رژیم‌ها نیز برای عدم موفقیت این انقلاب‌ها تلاش کردند. به باور او این رژیم‌ها و اسرائیل به عنوان حامی آنها در متوقف ساختن بهار عربی موفق بودند.

وی ضمن یادآوری این که پس از شکست بهار عربی نوبت به حامیان این جریان و در رأس آن ترکیه و قطر رسید، از شکست کودتای ژوئیه ۲۰۱۶ ترکیه ابراز شادمانی و برای شکست تحریم قطر اظهار خوش‌بینی کرد.

محمد منصف المرزوقی پیش از این نیز همزمان با آغاز تحریم قطر از سوی عربستان سعودی و متحدانش، در سخنان جنجالی دیگری از موضع دولت دوحه دفاع کرده بود.

تونس نقطه آغاز سلسله جنبش های اعتراضی موسوم به بهار عرب بود که در برخی کشورهای عربی خاورمیانه و شمال آفریقا شکل گرفت. خودسوزی دستفروش جوان تونسی به نام محمد بوعزیزی در اعتراض به بدرفتاری مأموران دولتی تونس، جرقه‌ای بود که آتش خیزش را در این کشور برانگیخت و به سقوط دولت زین‌العابدین بن‌علی منجر شد. اعتراضات مانند دومینو به مصر و سایر کشورهای منطقه کشیده شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگردان تونسی که فیلمش با پیش‌زمینه بهار عربی در جشنواره کن به نمایش درآمد

پول قطری‌ها حاضراست اما آیا موفق می‌شوند مالک منچستریونایتد شوند؟

جام‌جهانی فوتبال؛ رئیس امارات پس از سال‌ها تنش وارد دوحه شد