Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آخرین تحولات قطر؛ واکنش کشورها

آخرین تحولات قطر؛ واکنش کشورها
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

منطقه خاورمیانه در کنار معضلی بنام داعش و جنگ و خونریزی در عراق، سوریه و یمن با بحران تازه ای روبروست؛ بحران قطر. چند کشور عربی و در راس آنها عربستان قطر را به حمایت از تروریسم متهم می کنند، اتهامی که قطر آن را رد می کند. ریاض و متحدانش از هشت روز پیش روابط دیپلماتیک خود را با دوحه قطع کرده و این کشور را محاصره کرده اند.

کشورهای منطقه و جهان در خصوص این بحران چه می گویند؟

عربستان

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی می گوید که کشورش قطر را محاصره نکرده و در صورت نیاز حاضر است کمک های دارویی و غذایی به این کشور ارسال کند.
او با اشاره به قطع رابطه عربستان و قطر گفت که این قطعی روابط به معنای محاصره نبوده و این «حق حاکمیتی» عربستان است.

ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از پادشاه عربستان خواست تا بحران موجود با قطر را حل و فصل نماید و اقدامات سختگیرانه ریاض در قبال دوحه را مورد بازبینی قرار دهد.
آقای اردوغان با بیان این که برخی از کشورها تصمیم گرفته اند به قطر حکم اعدام دهند افزود: «قطر کشوری است که به همراه ترکیه بسیار مصمم در برابر سازمان تروریستی داعش ایستاد.» آقای اردوغان همچنین گفته است نشستی با حضور رهبران ترکیه، فرانسه و قطر به‌زودی برگزار می‌شود.

اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در آخرین اظهار نظرهایش گفته است که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس اکنون به اسرائیل به چشم یک شریک می نگرند نه دشمن.

پاکستان
نواز شریف، نخست وزیر پاکستان هم در دیدار روز دوشنبه خود با پادشاه عربستان سعودی بر «تعهد قوی مردم و دولت پاکستان به تمامیت ارضی و حاکمیت پادشاهی عربستان» تاکید کرد.

در بیانیه ای که دفتر نخست وزیری پاکستان صادر شده آمده است که «پادشاهی عربستان همیشه جایگاهی ویژه در قلب پاکستانی ها داشته است و مسلمانان جهان به پادشاه عربستان به چشم متولی حرمین شریفین می نگرند.»

کشورهای عرب
شیخ صباح احمد جابر الصباح، امیر کویت که کشورش نقش میانجیگر در بحران موجود در خلیج فارس را ایفاء می کند می گوید که این بحران ممکن است که عواقب ناخواسته ای را بدنبال آورد و نظاره این بحران در بین اعضای عرب شورای همکاری خلیج فارس برای وی سخت و دشوار است.

وی می افزاید:«برغم دشواری تلاش ها، با تمام توان در بین برادران میانجیگری خواهم کرد.»

مراکش به تصمیم به ارسال مواد غذایی به قطر اعلام کرد که این تصمیم رباط ربطی به بحران موجود در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس ندارد بلکه «مطابق با تعلیمات اسلامی خصوصا در ماه مقدس رمضان است.»

آمریکا و اروپا
جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا تحریم و محاصره قطر توسط عربستان و چند متحد عرب عربستان را «وضعیتی بسیار پیچیده» خواند و افزود که شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر با وضعیتی دشوار روبروست اما در مسیر درستی حرکت می کند.

در اروپا، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در خصوص بحران قطر با امیر قطر گفتگو داشت. از سوی دیگر بریتانیا از کشورهای حاشیه خلیج فارس خصوصا عربستان سعودی خواست تا به محاصره و تحریم قطر پایان دهند. بوریس جانسون، وزیر امور خارجه روز دوشنبه در دیدار با همتای قطری خود از طرفین مناقشه خواست تا از طریق میانجیگران به راه حلی آنی دست یابند و اجازه ندهند تا تنش های موجود شدت یابد.

ایران
ایران که به همراه قطر از سوی تحریم کنندگان و عربستان متهم به حمایت از تروریسم می شود موضع خود را بار دیگر تکرار کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بار دیگر گفت که قطر و همسایگانش باید به بحران و تفاوت های موجود در بین خود با گفتگو و در میز مذاکره فائق آیند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در اسلو، پایتخت نروژ نیز موضع تهران را تکرار و گفت که در شرایط حاضر آنچه برای ایران مهم است حل و فصل کردن تنش بین قطر و عربستان از طریق گفتگو است.

آقای ظریف با بیان تلویحی این که عربستان از گروه های مسلح در مرزهای شرقی ایران حمایت می کند گفت که «بیش از بیست سال است می گوییم همه مسائل را از طریق گفتگو حل کنیم، اگر پس از جنگ عراق، قطعنامه آن را به طور کامل اجراء می کردیم، جنگ کویت رخ نمی داد، اگر جلوی جنگ کویت را می گرفتیم داعش بوجود نمی آمد.»

روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه امروز سه شنبه با پادشاه عربستان تلفنی صحبت کرد. کاخ کرملین با اعلام این خبر افروده است که تنش موجود بین کشورهای عرب و قطر در تضاد با تلاش های جمعی برای یافتن راه حلی برای بحران سوریه و نیز مبارزه با تروریسم است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل درصدد تعطیلی شبکه الجزیره است

بحران قطر؛ انتقال چهار هزار راس گاو به مقصد دوحه

تحولات ایران و جهان؛ نتانیاهو از «توقف» قریب الوقوع عملیات اسرائیل در غزه خبر داد