لغو نیاز به روادید بین اوکراین و اتحادیه اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
لغو نیاز به روادید بین اوکراین و اتحادیه اروپا

پترو پوروشنکو، رییس جمهوری اوکراین روز یکشنبه اعلام کرد از این پس اوکراینی‌ها می‌توانند بدون نیاز به روادید به کشورهای حوزه شنگن سفر کنند.

اوکراین و اتحادیه اروپا حدود یک ماه پیش توافقنامه‌ای مبنی بر لغو روادید را امضا کردند. با این حال بروکسل شرایط ویژه‌ای را برای سفر اتباع اوکراین به حوزه شنگن وضع کرده است.

به موجب این توافق مرزهای اروپا از این پس به روی شهروندان اوکراینی دارای گذرنامه‌های بیومتریک باز است. شهروندانی که هدف از سفرشان تجارت، گردشگری و یا دیدار اعضای خانواده عنوان شده و کار یا اقامت در کشورهای اروپایی در برنامه آنها نیست. به این ترتیب آنها می‌توانند بدون نیاز به روادید طی ۳ ماه و در مجموع به مدت ۹۰ روز در کشورهای عضو اتحادیه اروپا اقامت داشته باشند.

پیشینه این توافق به سال ۲۰۰۸ بازمی‌گردد که پس از سالها گفت‌و‌گو میان اوکراین و اتحادیه اروپا نخستین مذاکرات بر سر لغو روادید آغاز شد و سرانجام در سال ۲۰۱۵ و در پی آغاز اصلاحات سیاسی در اوکراین کمیسیون اروپا طرح مذکور را ارائه کرد. این طرح پس از بررسی‌های مختلف در نوامبر گذشته به تایید ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا رسید و پارلمان اروپا هم آن را به تصویب رساند.

نخستین مسافران اوکراینی در نخستین روز اعلام رسمی این خبر، بدون نیاز به روادید راهی اتحادیه اروپا شدند. وزیر خارجه اوکراین هم به جمع این مسافران پیوست.