ترزا می، تلاش برای ائتلاف در بحبوحه انتقادها

ترزا می، تلاش برای ائتلاف در بحبوحه انتقادها
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی برگزاری انتخابات پارلمانی بریتانیا که در آن حزب محافظه کار اکثریت خود را در مجلس عوام این کشور از دست داد، ترزا می نخست وزیر تلاش دارد با کمک حزب کوچک اتحادگرای دموکراتیک از ایرلند شمالی برای تشکیل دولت به ائتلاف برسد.

آگهی

دفتر نخست‌وزیری بریتانیا روز یکشنبه اعلام کرد خانم می با حزب اتحادگرای دموکراتیک برای نهایی کردن توافق تا هفته آینده که پارلمان جدید تشکیل جلسه می‌دهد، گفتگو کرده است. حزب اتحادگرا نیز این مذاکرات را «مثبت» توصیف کرده است.

در حالی که خانم می برای تحکیم موقعیت دولت خود در مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا (برکسیت) خواستار یک انتخابات پارلمانی پیش از موعد شده بود، نتیجه انتخابات بر خلاف انتظار وی و پیش‌بینی نظرسنجی‌ها رقم خورد و این حزب تنها توانست ۳۱۸ کرسی حزب، یعنی ده کرسی کمتر از اکثریت لازم برای تشکیل دولت را کسب کند. حزب اتحادگرای دموکراتیک ده کرسی پارلمان را از آن خود کرده است.

جنجال در اردوی حزب محافظه کار

ترزا می که برای تبلیغات ضعیف انتخاباتی مورد انتقاد فزاینده هم حزبی‌های خود است، همچنین با صعود چشمگیر حزب مخالف دولت، حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین روبرو شد.

در پی آنچه بسیاری شکست قمار سیاسی نخست وزیر در تصمیم به برگزاری انتخابات پیش از موعد می‌دانند، دو دستیار نزدیک خانم می روز شنبه استعفا کردند. نیک تیموتی و فیونا هیل بویژه برای تبلیغات ضعیف انتخاباتی نخست وزیر مورد سرزنش قرار گرفته‌اند.

با افزایش انتقادها از نخست وزیر، رسانه‌های بریتانیا از جایگزین‌های احتمالی برای خانم می نام می‌برند و در این میان به بوریس جانسون وزیر خارجه، امبر راد وزیر کشور و دیوید دیویس وزیر امور برکسیت اشاره دارند.

بسیاری در بریتانیا از توافق احتمالی با حزب اتحادگرای دموکراتیک ابراز نگرانی می‌کنند. این حزب دیدگاه‌های راستگرایانه ای در زمینه حقوق همجنسگرایان، سقط جنین و تغییرات اقلیمی دارد، دلیل اعلام نشدن نظر این حزب برای توافق سیاسی در روز یکشنبه نیز به این دلیل بوده است که اعضای آن بنا به دلایل مذهبی روزهای یکشنبه کار نمی‌کنند.

بریتانیا قرار است مذاکرات برکسیت را با اتحادیه اروپا در روز نوزده ماه ژوییه (۲۹ خرداد) آغاز کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتیجه انتخابات بریتانیا چه اثری بر برگزیت دارد؟

شمار شهروندان بریتانیایی که گذرنامه دیگری هم دارند طی یک دهه ۲ برابر شده است

گزارش مدرسه اقتصاد لندن: اقتصاد بریتانیا هنوز نتوانسته با عواقب برکسیت کنار بیاید