نتیجه انتخابات بریتانیا چه اثری بر برگزیت دارد؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نتیجه انتخابات بریتانیا چه اثری بر برگزیت دارد؟

در صورتی که هیچ یک از احزاب رقیب در انتخابات سراسری پارلمانی بریتانیا نتوانند اکثریت کرسی‌ها را کسب کنند شرایط برای ترک اتحادیه اروپا سخت تر می شود. با توجه به نتایج غیرقطعی اعلام شده به نظر می رسد که در بر همین پاشنه چرخیده و دوره مذاکرات با رهبران این نهاد بین المللی طولانی شود.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا ماه مارس با درخواست رسمی از اتحادیه اروپا روند ترک این اتحادیه را به جریان انداخت. بر این اساس مارس ۲۰۱۹ میلادی زمان ترک این اتحادیه در نظر گرفته شده است. در این فاصله دولت بریتانیا باید بتواند با مذاکره بر سر شرایط ترک این اتحادیه، بیشترین منافع اقتصادی را نصیب خود سازد.

در صورتی که به هر دلیل این مذاکرات به نتیجه نرسد تاخیری در زمان تعیین شده به وجود نخواهد آمد و عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا لغو است.

نخست وزیر بریتانیا در طول تبلیغات انتخاباتی بارها تاکید کرد که «دست نیافتن به توافق بهتر از توافقی بد است» این شعار به نظر می رسد با ناتوانی محافظه کاران در کسب اکثر کرسی‌ها کارآمد باشد. دست نیافتن به توافق با اتحادیه اروپا به معنی نداشتن امتیازی برای دسترسی به بازارهای این اتحادیه است.

پیش تر زمان آغاز مذاکرات روز ۱۹ ژوئن تعیین شده است. در صورتی که این کشور دولت مستقر نداشته باشد امکان تغییر زمان با به عبارتی به تعویق افتادن مذاکرات وجود دارد و این مذاکرات تا آغاز انتخاباتی تازه امکان برپایی نخواهد داشت.

بریتانیا می تواند درخواست زمان بیشتری برای دوره مذاکرات کند با این حال چنین درخواستی باید با موافقت ۲۷ عضو اتحادیه قرار بگیرد. این توافق نیز جز با امتیاز دادن متقابل به دست نخواهد آمد.

ترزا می که خواستار برپایی انتخابات زودهنگام روز پنجشنبه شده بود دلیل این رای گیری را «نیاز به حکمی قوی از سوی مردم برای انجام مذاکرات در بروکسل» عنوان کرده است. با این حال به نظر می رسد که از صندوق ها نتیجه ای عکس گرفته باشد.