جنگنده آمریکایی به اشتباه پلیس افغانستان را هدف قرار داد

جنگنده آمریکایی به اشتباه پلیس افغانستان را هدف قرار داد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک هواپیمای جنگنده ارتش ایالات متحده آمریکا در جریان عملیاتی در جنوب افغانستان، به اشتباه نیروهای پلیس را گلوله باران کرد. به گفته مقامات افغان بر اثر این حادثه سه مامور پلیس افغان کشته و دو تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فرماندهی نظامی ایالات متحده آمریکا در کابل روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد این حادثه شب گذشته در جریان یک عملیات مشترک نیروهای آمریکایی و افغان در ولایت هلمند رخ داد. کشته‌شدگان عضو پلیس مرزبانی افغانستان بودند. طبق این بیانیه، به سوی هواپیمای آمریکایی شلیک شده و این هواپیما به آتش «پاسخ» داده است.

ارتش آمریکا در این بیانیه ضمن ابراز تاسف عمیق از این حادثه، به خانواده‌های کشته‌شدگان ابراز تسلیت عمیق کرده است. مقامات افغان و آمریکایی گفته‌اند سرگرم تحقیق درباره این حادثه‌اند.

سایه طالبان بر لشکرگاه

نیروهای طالبان با تصرف ولسوالی‌های متعدد، بخش‌های وسیعی از ولایت هلمند را به تصرف خود درآورده‌اند و اکنون شهر لشکرگاه، مرکز این ولایت مورد تهدید آنهاست.

صدها تن از تفنگداران آمریکایی برای آموزش و همکاری با نیروهای افغان در چارچوب ائتلاف تحت فرماندهی ناتو وارد ولایت هلمند شده‌اند. این نظامیان که شامل نیروهای ویژه‌اند، همچنین ماموریت‌های جداگانه ضد تروریسم انجام می‌دهند.

حملات هوایی جنگنده‌های آمریکایی طی ماه‌های گذشته افزایش یافته است و نیروهای طالبان طی هفته‌های اخیر، حملات خود را شدت داده‌اند.

از سوی دیگر، جمعه شب افراد مسلح در مسجدی در ولایت پکتیا در شرق افغانستان، اقدام به تیراندازی کردند. طبق اعلام وزارت داخله افغانستان، در این حمله سه غیرنظامی کشته و نه نفر دیگر زخمی شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گسترش نظارت با دوربین توسط طالبان؛ آیا شرکت چینی طرح امنیتی آمریکا یا ترکیه را اجرا می‌کند؟

بلاتکلیفی زیر سایه طالبان؛ ۸۴۰ هزار متقاضی «برنامه اسکان مجدد» آمریکا هنوز در افغانستان هستند

جنجال حقوقی بر سر حضانت نوزاد پیدا شده در زیر آوار؛ آمریکا به خانه چه کسی در افغانستان حمله کرد؟