Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

حزب اتحادگرای دمکراتیک؛ شریک محافظه کاران بریتانیا در قدرت

حزب اتحادگرای دمکراتیک؛ شریک محافظه کاران بریتانیا در قدرت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حزب اتحادگرای دمکراتیک ایرلند شمالی (DUP) در آستانه به عهده گرفتن نقش میانجی برای تشکیل کابینه جدید بریتانیا و بازگردان ثبات سیاسی به ساختار قدرت سیاسی این کشور است.

در انتخابات سراسری که هشتم ژوئن برگزار شد حزب محافظه کار ۳۱۸، حزب کارگر ۲۶۱، حزب ملی گرای اسکاتلند ۳۵ نماینده، حزب لیبرال دمکرات ۱۲ نماینده، حزب اتحادگرای دمکراتیک ایرلند ۱۰ نماینده و سایر احزاب ۱۳ نماینده خواهند داشت. این انتخابات با هدف ثبات و قدرت بیشتر برای نخست وزیر وقت بیشتر فراخوانده شده بود و قرار بود برگ برنده ترزا می، نخست وزیر در مذاکرات برکسیت باشد. ولی با از دست دادن ۱۲ کرسی و در نهایت ناتوانی در کسب اکثریت نمایندگان به ضد خود تبدیل شد. در این موقعیت که به «انسداد پارلمانی» یا «پارلمان معلق» توصیف شده است تنها را ه تشکیل دولت برقرای ائتلاف با احزاب سیاسی است.

چه حزبی حاضر به ائتلاف با محافظه کاران است؟

حزب لیبرال دمکرات، شریک پیشین حزب محافظه کار در دولت اول دیوید کامرون احتمال هر نوع ائتلاف با محافظه کران را به شدت رد کرده بود. رهبران حزب سبز نیز اعلام کرده بودند که حاضر به هیچگونه ائتلاف سیاسی با محافظه کاران نیستند. اکنون ترزا می شریک ائتلافی خود را در میان نمیاندگان حزب دمکراتیک اتحادگرای ایرلند شمالی به رهبری آرلین فاستر یافته است. اما نخست وزیر بریتانیا در مورد جزییات و دامنه این ائتلاف توضیح بیشتری نداده است.

حزب دست راستی اتحادگرای دمکراتیک که در انتخابات اخیر ده کرسی بدست آورد ماه مارس ۲۰۱۷ در انتخابات محلی ایرلند شمالی پیروز شد. در این انتخابات از مجموع نود کرسی پارلمان ایرلند شمالی، این حزب راستگرا ۲۸ کرسی و حزب شین فین با فاصله کم ۲۷ کرسی را بخود اختصاص دادند.

آرلین فاستر، رهبر حزب

آرلین فاستر ۴۶ ساله که دسامبر ۲۰۱۵ به رهبری حزب رسید از سال ۲۰۰۳ در پارلمان محلی ایرلند به عنوان نماینده و سپس در وزارت محیط زیست، تجارت و سرمایه گذاری را به عهده داشته است.

حزب اتحادگرای دمکراتیک (DUP)

سال ۱۹۷۱ و در اوج بحران ایرلند و بریتانیا توسط کشیش ایان پیزلی، یک حزب اتحادگرای افراطی تاسیس شد. یکی از هدفهای اصلی این حزب، بر خلاف حزب استقلال طلب شین فین تقویت اتحاد با بریتانیا است. در حالیکه بسیاری از سیاستهای این حزب با حزب محافظه کار تفاوت دارد ولی از هوادران جدایی از اتحادیه اروپا و کنترل بیشتر بر مرزها است. این حزب که بطور سنتی با جامعه پروتستان رابطه مستحکمی دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قمار ریشی سوناک زیر باران؛ آیا انتخابات زودهنگام بریتانیا به دو قرن «استمرار» سیاسی پایان می‌دهد؟

رونمایی از پرتره «ترزا می» در پارلمان بریتانیا؛ واکنش‌های متفاوت در شبکه‌های اجتماعی

شکست سنگین حزب حاکم فرانسه در انتخابات اروپا؛ ماکرون پارلمان را منحل کرد