Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

افزایش فشار کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بر قطر

افزایش فشار کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بر قطر
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

همزمان با افزایش فشارها بر قطر از سوی دیگر اعضای شورای همکاری کشورهای حاشیه خلیج فارس، تلاش های دیپلماتیک قدرت های جهانی برای کاهش تنش در منطقه ادامه دارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که روز سه شنبه از تلاش عربستان برای مبارزه با «ایدئولوژی افراطی» تمجید کرده بود روز چهارشنبه در تماس تلفنی با تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر از آمادگی خود برای کمک به حل بحران دیپلماتیک اخیر خبر داد.

با این حال بنا به اعلام کاخ سفید رئیس جمهوری آمریکا در این مکالمه امیر قطر را به اقدام بر ضد تروریسم ترغیب کرده است. دونالد ترامپ در تماس جداگانه ای با محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی نیز خواستار اتحاد کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس شد، هرچند به گفته رئیس جمهوری آمریکا این اتحاد «هرگز نباید در ازای حذف پایه و اساس بنیادگرایی افراطی یا شکست تروریسم» به دست آید.

انور محمد قرقاش، وزیر خارجه امارات متحده عربی پیش از این از احتمال وضع تحریم های اقتصادی بر ضد قطر سخن گفته بود. خالد بن احمد بن محمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین نیز روز چهارشنبه از احتمال به کارگیری «تمام گزینه ها» برای حفاظت در برابر تهدید قطر سخن گفته بود.

علاوه بر رئیس جمهوری آمریکا، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز روز چهارشنبه در تماس های تلفنی جداگانه با امیر قطر، پادشاه عربستان و رئیس جمهوری ایران از تمامی طرف ها خواست «راه حل گفتگو» را برای حل اختلافات موجود دنبال کنند.

در همین حال موسسه اعتبارسنجی «استاندارد اند پورز» روز چهارشنبه رتبه اعتباری قطر را کاهش داد. ارزش ریال قطر در روزهای گذشته به کمترین میزان خود طی ۱۱ سال گذشته رسید.

عربستان سعودی، بحرین، مصر، امارات متحده عربی و چند کشور دیگر در روزهای گذشته رابطه دیپلماتیک خود با قطر را قطع کرده بودند.

UAE threatens ‘economic embargo’ against Qatar https://t.co/M2igXKjUrapic.twitter.com/47voKeWBtN

— Al Jazeera English (@AJEnglish) June 8, 2017

پارلمان #ترکیه با اعزام نیروهای نظامی این کشور به #قطر موافقت کرد https://t.co/IGwWNMboM7pic.twitter.com/mSPfVS7EdY

— euronews فارسی (@euronews_pe) June 7, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موافقت پارلمان ترکیه با اعزام نیروی نظامی به قطر

ترامپ با امیر قطر تلفنی گفتگو کرد

دونالد ترامپ در جریان یک سخنرانی انتخاباتی برای طرفداران حزب لیبرترین‌ هو شد