Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«احتمال اقدام نظامی علیه قطر وجود دارد»

«احتمال اقدام نظامی علیه قطر وجود دارد»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

پس از اقدام غیرقابل پیش‌بینی عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین، یمن و مصر شاهد سونامی دیپلماتیک در حاشیه خلیج فارس هستیم. این کشورها روابط شان را با قطر قطع و تلاش کرده‌اند تا این کشور را منزوی کنند. برای بررسی این بحران سیاسی، یورونیوز گفت‌وگویی کوتاه با عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه الرای الیوم که در لندن منتشر می‌شود انجام داده است.

یورونیوز: از دلایل وقوع این بحران بگویید و این‌ که چرا روابط دیپلماتیک این کشورها در این زمان قطع می‌شود؟

عبدالباری عطوان: به نظرم بحران اصلی در پی تقویت رابطه قطر و ایران شکل گرفت. قطر به حمایت از اخوان المسلمین ادامه می‌دهد و رابطه‌ای قوی با حماس دارد. توافق‌هایی در سال ۲۰۱۴ وجود داشت که قطر روابطش را با ایران و اخوان المسلمین قطع کند. با این حال قطر به این توافق‌ها وفادار نماند. اکنون اتحادی عربی- اسلامی یا به عبارتی ناتوی عربی علیه ایران وجود دارد که از سوی دونالد ترامپ پشتیبانی می‌شود و به نظر می‌رسد که قطر می‌خواهد خود را از این اتحاد جدید کنار نگه دارد.

یورونیوز: واکنش ترکیه، روسیه و ایران را به این بحران چگونه می‌بینید؟

عبدالباری عطوان: فکر نمی‌کنم که ترکیه هیچ ریسکی را در نزاع با عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و ایالات متحده آمریکا بر سر قطر بپذیرد. منافع روسیه با عربستان سعودی تامین می‌شود و به باورم ایران نیز به جنگ برای قطر وارد نمی‌شود. همان‌‌طور که می‌دانید ایران به جنگ سوریه هم به طور مستقیم وارد نشد. سوریه هم متحدش بود؛ پس فکر می‌کنید که ایران برای قطر وارد جنگ می‌شود؟ این کشورها غیرمستقیم به قطر می‌گویند که اگر صلح می‌خواهد سازش کند و شرایط عربستان سعودی و امارات متحده عربی را بپذیرد.

یورونیوز: انتظار چه چیزی را باید در روزهای پیش‌رو داشت و ابعاد این بحران تا چه اندازه می‌تواند گسترش یابد؟

عبدالباری عطوان: من توقع دارم که در روزهای پیش‌رو، فشارها بر قطر افزایش یابد. دیگر هیچ اعتمادی بین قطر و مخالفانش وجود ندارد. آخرین تصمیم با هدف تشدید فشار بر قطر است تا کاملا به شرایط دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس متعهد شود. در غیر این صورت کشورهای حاشیه خلیج فارس به برنامه دوم روی می‌آورند و من پیش‌بینی می‌کنم که این برنامه می‌تواند یک اقدام نظامی باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تفریح ​​در فضاهای سرپوشیده و روباز در قطر، از صخره‌نوردی تا پارکور

قطر، گامی کلیدی برای هنرهای رزمی ترکیبی در خاورمیانه

ابتکار از مزرعه به میز در حال شکوفایی در قطر است