Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

باب دیلن جایزه نوبل خود را پس از ارایه سخنرانی دریافت کرد

باب دیلن جایزه نوبل خود را پس از ارایه سخنرانی دریافت کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

باب دیلن، خواننده و ترانه سرای دنیای موسیقی راک سرانجام جایزه نوبل ادبیات خود را از آکادمی سلطنتی علوم سوئد پس از ارایه سخنرانی اش دریافت کرد. این خبر روز دوشنبه توسط آکادمی تایید شد.

ارایه این سخنرانی تنها شرط لازم برای تحویل جایزه نقدی ۹۲۳ هزار دلاری نوبل ادبیات بود و باب دیلن تنها تا ۱۰ ژوئن برای انجام این کار فرصت داشت.

او پیش از این در ماه دسامبر از حضور در مراسم رسمی اعطای جوایز نوبل خودداری کرده بود و هیچگاه علت این غیبت را به روشنی توضیح نداد.

انتشار خبر اعطای جایزه نوبل ادبیات به باب دیلن در اکتبر سال ۲۰۱۶ میلادی، واکنش‌های بسیاری را به همراه داشت. بسیاری از اعضای جوامع ادبی بحث در این باره را آغاز کردند که چگونه ترانه‌های مردمی او می تواند شایسته دریافت چنین جایزه‌ای باشد. آنهم در حالیکه پیش از این افرادی همچون تونی موریسون و ارنست همینگوی صاحب این جایزه شده بودند.

او در جریان این سخنرانی ۲۷ دقیقه‌ای که بصورت صوتی تهیه شده است، می گوید: «شنیدن خبر اعطای این جایزه من را نیز شگفت زده کرد. شگفتی از اینکه میان متن ترانه‌های من و ادبیات چه ارتباطی وجود دارد؟ می خواستم این ارتباط را درک کنم.»

او در ادامه می افزاید: «زبان ادبیات عامیانه، تنها زبانی بود که من می شناختم و برای ترانه سرایی از آن استفاده می کردم. من اصول و نگاه مشخصی نسبت به جهان داشتم.»

با این وجود آیا این خواننده و ترانه سرای آمریکایی سزاوار دریافت نوبل ادبیات بود؟ اگرچه او در سخنرانی خود به این پرسش پاسخ روشنی نمی دهد اما به موضوع مهمی اشاره می کند. او می گوید: «ترانه‌ها مانند آثار ادبی نیستند. ترانه‌ها باید زمزمه شوند و نه اینکه خوانده شوند.» او در ادامه از شنوندگان این سخنرانی می خواهد به تجربه خود در هنگام دیدن اشعار و متن ترانه‌های او رجوع کنند. او می گوید: «اشعار من نوشته شده اند تا شنیده شوند؛ مثلا با اجرا در یک کنسرت و یا با ضبط کردن آنها.» آکادمی سلطنتی علوم سوئد سال گذشته در زمان اعلام نام باب دیلن به عنوان برنده جایزه نوبل، علت این انتخاب را سهم عظیم او در سنت ترانه‌های آمریکایی بیان کرده بود. سخنرانی کامل باب دیلن را می توانید در ویدئوی زیر بشنوید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نسخه‌ای خاص از ترانه معروف باب دیلن ۱.۵ میلیون پوند در حراج به فروش رفت