درخواست ترامپ از دیوان عالی برای تجدیدنظر فوری در فرمان مهاجرتی

درخواست ترامپ از دیوان عالی برای تجدیدنظر فوری در فرمان مهاجرتی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رئیس‌جمهوری آمریکا از دیوان عالی کشور خواست تا «به فوریت» با تغییر رویه خود، در فرمان مهاجراتی دونالد ترامپ تجدید نظر کند.

دونالد ترامپ با انتشار یک رشته توییت چنین درخواستی را مطرح کرده است؛ از جمله در یکی از آنها او نوشته: «وزارت دادگستری باید طرح اولیه ممنوعیت سفر را می‌پذیرفت نه نسخه آب‌رفته‌ای از آن را به دیوان عالی ارائه کند.»

The Justice Dept. should have stayed with the original Travel Ban, not the watered down, politically correct version they submitted to S.C.

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 5 juin 2017

در همین حال دونالد ترامپ در توییت دیگری با «کند» و «سیاسی» خواندن روند کار دادگاه‌ها نوشته: «در هر حال به منظور حفظ امنیت کشور، ما کسانی که وارد خاک کشور می‌شوند را به شدت مورد بررسی قرار می‌دهیم.»

In any event we are EXTREME VETTING people coming into the U.S. in order to help keep our country safe. The courts are slow and political!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 5 juin 2017

از هفته گذشته، آمریکا سخت‌گیری‌های بیشتری در زمینه صدور روادید برای مسافرانی که عازم این کشور هستند اعمال کرده است. سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های این کشور از تمامی متقاضیان ویزا، صرف نظر از اینکه اتباع چه کشوری هستند، اطلاعات هویتی بیشتری (از جمله حساب‌های شخصی آنها در شبکه‌های مجازی) طلب می کنند.

دستگاه قضایی آمریکا پیشتر فرمان اول مهاجرتی دونالد ترامپ را رد کرد و فرمان دوم را هم به حالت تعلیق درآورد. در فرمان اول که به قانون منع ورود مسلمانان شهرت یافت. شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان عراق، ایران، لیبی، سودان، سومالی، سوریه و یمن برای سه ماه از ورود به خاک آمریکا منع شده بودند. در فرمان دوم،‌ عراق از این فهرست حذف شد اما شهروندان شش کشور دیگر از ورود به خاک آمریکا منع شده‌اند.

صدور فرمان مهاجرتی از نخستین اقدامات دونالد ترامپ پس از شروع دوره ریاست‌ جمهوری بود؛ فرمانی که با واکنش منفی دستگاه قضایی روبرو شد و اعتراضاتی را در داخل و خارج کشور به دنبال داشت.

سازمان‌های غیردولتی حامی حقوق پناهندگان در مریلند بحث «خطرات امنیتی» مطرح شده در فرمان اجرایی دونالد ترامپ را زیر سوال برده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چالش دولت ترامپ با قضات دادگستری آمریکا در موضوع فرمان مهاجرتی دوم

مجلس نمایندگان آمریکا «از نهر تا بحر» را به عنوان شعار «یهودستیزانه» محکوم کرد

آزمون بر سر راه بایدن در خطرناک‌ترین لحظه؛ آیا خاورمیانه درگیر جنگی تمام‌عیار می‌شود؟