رهبر فارک دولت کلمبیا را به نقض مکرر توافقنامه صلح متهم کرد

رهبر فارک دولت کلمبیا را به نقض مکرر توافقنامه صلح متهم کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبر گروه نیروهای جدایی طلب فارک در کلمبیا خواستار نظارت بین‌المللی بر روند اجرای توافقنامه صلح شد.

آگهی

رودریگو لوندونو معروف به تیموشنکو، رهبر این سازمان چریکی روز یکشنبه دولت کلمبیا را به «نقض مکرر» توافقنامه صلحی متهم کرد که در ماه نوامبر به امضای نمایندگان طرفین درگیر رسید. تیموشنکو همچنین تهدید کرد که در صورت ادامه این وضع، روند خلع سلاح فارک را به تعویق خواهد انداخت. در همین حال او مشخص نکرده که دقیقا خواهان چه نوع نظارتی است.

به گفته رهبر فارک، بالگردهای دولتی روز گذشته بدون هیچ اخطاری بر فراز منطقه‌ای که برای خلع‌سلاح تخصیص یافته به پرواز درآمدند. او نسبت به بازداشت دو تن از چریک‌هایی که به امور اجرایی توافقنامه صلح مشغول بودند هم هشدار داده است.

پیام تیموشنکو در شبکه توییتر: «نظر به نقض مکرر توافقنامه صلح توسط دولت، فارک خواستار نظارت بین الملللی است.»


خلع سلاح فارک در چارچوب توافق صلح میان نمایندگان این سازمان انقلابی‌مارکسیستی و دولت کلمبیا صورت می گیرد؛ توافقی که در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۶ تحت نظارت سازمان ملل به امضا رسید و به پنج دهه درگیری مسلحانه در کشور پایان داد.

در پی توافق مذکور، ۲۶ منطقه در سراسر کشور برای تحویل سلاح تخصیص داده شد و حدود چهار ماه پیش آخرین گروه از اعضای فارک، سلاح‌هایشان را زمین گذاشتند.

در جریان بیش از ۵۰ سال خشونت‌های خونین میان دولت کلمبیا، سازمان چریکی فارک و ارتش آزادیبخش ملی بیش از ۲۲۰ هزار تن جان باختند و میلیون‌ها نفر ناگزیر به ترک محل زندگی‌شان شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین گروه از چریک‌های فارک گواهی خلع سلاح دریافت کردند

جنگ اوکراین؛ مسکو و کی‌یف گفتگوهای صلح جده عربستان را چگونه ارزیابی کردند؟

چین در نشستی که روسیه دعوت نیست؛ توان و انگیزه عربستان از میزبانی مذاکرات صلح در اوکراین چیست؟