رهبر فارک دولت کلمبیا را به نقض مکرر توافقنامه صلح متهم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رهبر فارک دولت کلمبیا را به نقض مکرر توافقنامه صلح متهم کرد

رهبر گروه نیروهای جدایی طلب فارک در کلمبیا خواستار نظارت بین‌المللی بر روند اجرای توافقنامه صلح شد.

رودریگو لوندونو معروف به تیموشنکو، رهبر این سازمان چریکی روز یکشنبه دولت کلمبیا را به «نقض مکرر» توافقنامه صلحی متهم کرد که در ماه نوامبر به امضای نمایندگان طرفین درگیر رسید. تیموشنکو همچنین تهدید کرد که در صورت ادامه این وضع، روند خلع سلاح فارک را به تعویق خواهد انداخت. در همین حال او مشخص نکرده که دقیقا خواهان چه نوع نظارتی است.

به گفته رهبر فارک، بالگردهای دولتی روز گذشته بدون هیچ اخطاری بر فراز منطقه‌ای که برای خلع‌سلاح تخصیص یافته به پرواز درآمدند. او نسبت به بازداشت دو تن از چریک‌هایی که به امور اجرایی توافقنامه صلح مشغول بودند هم هشدار داده است.

پیام تیموشنکو در شبکه توییتر: «نظر به نقض مکرر توافقنامه صلح توسط دولت، فارک خواستار نظارت بین الملللی است.»


خلع سلاح فارک در چارچوب توافق صلح میان نمایندگان این سازمان انقلابی‌مارکسیستی و دولت کلمبیا صورت می گیرد؛ توافقی که در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۶ تحت نظارت سازمان ملل به امضا رسید و به پنج دهه درگیری مسلحانه در کشور پایان داد.

در پی توافق مذکور، ۲۶ منطقه در سراسر کشور برای تحویل سلاح تخصیص داده شد و حدود چهار ماه پیش آخرین گروه از اعضای فارک، سلاح‌هایشان را زمین گذاشتند.

در جریان بیش از ۵۰ سال خشونت‌های خونین میان دولت کلمبیا، سازمان چریکی فارک و ارتش آزادیبخش ملی بیش از ۲۲۰ هزار تن جان باختند و میلیون‌ها نفر ناگزیر به ترک محل زندگی‌شان شدند.