قاضی فدرال: تضاد منافع وکلای رضا ضراب به پرونده او کمک می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
قاضی فدرال: تضاد منافع وکلای رضا ضراب به پرونده او کمک می‌کند

یک قاضی فدرال روز پنجشنبه اعلام کرد که رودولف جولیانی، شهردار پیشین نیویورک و مایکل موکاسی، دادستان عمومی دارای تضاد منافع هستند و این احتمالا به رضا ضراب، تاجر ایرانی در دفاع از اتهامات کیفری‌اش در رابطه با تحریم‌های ایران کمک خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ریچارد برمان، قاضی ناحیه‌ای در منهتن گفت: «ضراب داوطلبانه و آگاهانه از تداخل منافع احتمالی از اینکه جولیانی و موکاسی او را نمایندگی کنند چشم پوشی کرده با این حال باید بر این تضاد بدقت نظارت کرد تا بدتر نشود به تداخل واقعی منافع نیانجامد.»

دادستانی رضا ضراب و شرکایش را به دست داشتن در صدها میلیون دلار تبادل مالی با شرکت‌های ایرانی برای دولت جمهوری اسلامی ایران بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ متهم کرده است. این اتهام به معنی دور زدن تحریم‌های بانکی و مالی وضع شده علیه حکومت ایران است.

تضاد منافع احتمالی مطرح شده درباره آقای موکاسی اشاره به فعالیت شرکت حقوقی وابسته به او است که با هشت بانک طرف حساب آقای ضراب همکاری داشته است. شرکت حقوقی آقای جولیانی نیز همین بانک‌ها را نمایندگی کرده است.

در حال حاضر قاضی فدرال ضمن هشدار درباره این تضاد احتمالی منافع اجازه داده است تا آقای موکاسی و آقای جولیانی وکالت این تاجر ایرانی را برعهده بگیرند. این دو با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و نیز مقامات دولت ترامپ درباره این پرونده گفت‌وگو کرده‌اند.

از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه نیز در دیدار دو هفته پیش خود با دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا موضوع پرونده رضا ضراب را که تابعیت ترکیه ای نیز دارد، مطرح کرده بود.

بیش از یک‌ سال از بازداشت آقای ضراب در ایالات متحده آمریکا می‌گذرد و قرار است محاکمه وی از ماه اکتبر آغاز شود.