توافق رهبران ناتو بر سر افزایش بودجه نظامی

توافق رهبران ناتو بر سر افزایش بودجه نظامی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

رهبران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو روز پنجشنبه در مقر جدید این سازمان در بروکسل، پایتخت بلژیک با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند. مبارزه با تروریسم و افزایش بودجه نظامی کشورهای عضو در راس گفتگوهای نشست رهبران ناتو قرار داشت.

به گفته ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو کشورهای عضو بر سر افزایش بودجه نظامی داخلی و نحوه هزینه آن به توافق رسیده اند.

وی درباره توافق رهبران گفت:‌ «مرحله اول این است که کشورها چطور تعهدات خود را عملی کنند، برای این کار ۲ درصد از تولید ناخالص ملی را به بودجه نظامی اختصاص می دهند، ۲۰ درصد از این بودجه صرف خرید تجهیزات اساسی خواهد شد. دوم اینکه بودجه را چطور در مناطق مهم و کلیدی هزینه کنیم و سوم، چطور کشورهای متحد در ماموریت‌ها و عملیات ناتو شرکت کنند.»

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا که برای نخستین بار در نشست رهبران ناتو شرکت کرده بود در سخنان خود تاکید کرد که کشورهای عضو باید سهم بیشتری بپردازند. وی گفت:‌ «۲۳ کشور از ۲۸ عضو ناتو هنوز سهمی را که باید برای دفاع پرداخت کنند، نمی پردازند. این برای مردم و مالیات دهندگان آمریکایی عادلانه نیست.»

همزمان صدها نفر از مخالفان سیاست‌های ناتو در اطراف محل برگزاری نشست در بروکسل تظاهرات کردند. پلیس بلژیک بیش از صد نفر از تظاهرکنندگان را بازداشت کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدار ترامپ و اردوغان در بروکسل با مقامات اروپا؛ تجارت و تنش زدایی

ایران در میانه جنگ در خاورمیانه از دو سامانه پدافندی جدید رونمایی کرد

اسرائیل یک سامانه پیشرفته پدافند موشکی به عضو جدید ناتو می‌فروشد