کمیسر امنیت اتحادیه اروپا: جرایم سایبری بخشی از جامعه مدرن است

کمیسر امنیت اتحادیه اروپا: جرایم سایبری بخشی از جامعه مدرن است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

خشونت کور علیه آسیب پذیرترین افراد در حمله منچستر به طور خاص تکان دهنده بود زیرا کودکان و نوجوانان مورد هدف قرار گرفتند.

خشونت کور علیه آسیب پذیرترین افراد در حمله منچستر به طور خاص تکان دهنده بود زیرا کودکان و نوجوانان مورد هدف قرار گرفتند. این حمله همانند سایر حملات اسلام گرایان افراطی در اروپا بار دیگر چالش های مهم پیش روی نیروهای امنیتی را که به دنبال جلوگیری از کشتارهای گسترده هستند، آشکار کرد.

با جولیان کینگ، کمیسر امنیت اتحادیه اروپا پیش از حمله منچستر گفتگو کردیم. او در اجلاس تجارت اروپایی در بروکسل برای بحث در مورد امنیت سایبری شرکت کرده بود. در این اجلاس تهدید تروریسم، افراط گرایی و پیامد برکسیت بر امنیت اروپا نیز مورد بحث قرار گرفت.

سخنان او به طور خاص پس از حمله منچستر قابل تامل است. در ابتدا پرسشی در مورد اقداماتی که به شکل واقع گرایانه می توان در برابر اشکال متفاوت خطر اسلام گرایان افراطی در اروپا انجام داد، مطرح کردیم.

جولیان کینگ: «بسیار دشوار است. این مسئله را انکار نمی کنم. طی دوازده ماه گذشته کارهای متفاوتی انجام دادیم تا عرصه فعالیت تروریستها را که به دنبال آسیب رسانی به ما هستند، تنگ کنیم. در راستای تقویت انعطاف پذیری خودمان نیز گام برداشتیم تا هدف دشوارتری برای آنها باشیم. این اقدامات ادامه خواهد یافت اما همواره سطحی از تهدید وجود خواهد داشت. باید صادق باشیم: نمی توانیم سطح تهدید را به صفر برسانیم. وقتی صحبت در مورد افرادی است که به تنهایی به ورطه افراط گرایی کشیده شده اند، یکی از عرصه های تلاش ما باید مبارزه با افراط گرایی باشد. به این معنا که برای تماس با افرادی که ممکن است به مسیر خشونت گرایش پیدا کرده باشند تلاش کنیم و آنها را در این مسیر متوقف کنیم.»

یورونیوز: بسیاری در شبکه های اجتماعی به افراط گرایی گرایش پیدا می کنند. آیا این سایتها در این مورد با شما آنگونه که مایل هستید همکاری می کنند؟

جولیان کینگ: «به بیشتر از اینها نیاز داریم اما همکاری خوبی در سرتاسر شبکه متشکل از این سایتها صورت می گیرد. بیش از ۵۰ سایت اکنون با ما همکاری می کنند. مسئله دیگری که نباید فراموش کنیم تلاشی است که در اجتماعات مختلف در سطح جوامع ما انجام می شود. متاسفانه عده ای هستند که تلاش می کنند افراد آسیب پذیر را به ورطه افراط گرایی بکشانند. در این زمینه ما بر روی همکاری افراد عادی حساب می کنیم. افرادی که اغلب کنشگران جامعه مدنی هستند و اجتماع خود را خوب می شناسند و ما با آنها همکاری می کنیم تا بتوانیم با افراد آسیب پذیر تماس بگیریم، چه این جوانان در حال تحصیل باشند یا نباشند. گاه با افرادی روبرو می شویم که مشغول بزهکاری های کوچک هستند، گاهی نیز با عده ای که به تازگی از زندان خارج شده اند. ما کنشگران جامعه مدنی از سراسر اروپا را گردهم می آوریم تا داده هایمان را مقایسه کنیم، بهترین اقدامات را با یکدیگر در میان بگذاریم و حتی خیلی صادقانه بگویم از یکدیگر حمایت کنیم زیرا این مبارزه در برخی از اجتماعات می تواند خیلی غریبانه صورت گیرد.»

یورونیوز: نتایج این اقدامات را چطور اندازه گیری می کنید؟

جولیان کینگ: «اندازه گیری نتایج خیلی دشوار است. سنجش میزان موفقیت با همکاری شرکت هایی که خدمات اینترنتی ارائه می دهند تهیه می شود. وقتی با موردی روبرو می شویم و گزارش می شود، از هر ۱۰ مورد در هشت یا ۹ مورد مشکل برطرف می شود. به این مسئله افتخار می کنم. در نظر داشته باشید که در مورد دهها هزار موردی حرف می زنیم که مشکلشان برطرف شده است. مشکل اینجاست که صدها هزار مورد هستند که ما باید به آنها رسیدگی کنیم. چالش بزرگ برای گسترش این کار داریم. در اجتماعات باید با افرادی گفتگو کنیم که در خط قدم هستند. اگر با برخی از شهرداران یا مسئولان برنامه های جامعه مدنی که ما با آنها همکاری می کنیم صحبت کنید، آنها به شما خواهند گفت که حتی یک، دو یا سه نفر هم اگر از پیمودن مسیر خشونت منصرف شوند، این فعالیت ارزشمند خواهد بود.»

یورونیوز: آیا ما به کنترل مرزی بیشتری نیاز داریم؟ آیا باید شنگن را رها کنیم؟

جولیان کینگ: «همانطور که می دانید این هدف کمیسیون نیست. هدف کمیسیون بازگشت به منطقه شنگنی کاملا کارآمد است. اما برای دستیابی به این هدف به کنترل موثر در مرزهای خارجی خودمان احتیاج داریم و اخیرا در این راستا گامهای بسیار مهمی برداشته ایم.»

یورونیوز: اما این شگفت انگیز نیست که ما هنوز امروز داریم در این مورد صحبت می کنیم؟ به نظرم می رسد که سالهاست که در مورد این ارتباطات بین مرزی، عدم اجازه ورود به خلافکاران و عدم موفقیت پلیس در این زمینه گفتگو می کنیم.

جولیان کینگ: «گاهی کار سختی است اما ما پیشرفت مهمی داشته ایم. اگر به اشتراک گذاشتن اطلاعات را در نظر بگیرید همچنان گاهی مشکلاتی وجود دارد. مشکلی که در شرایط هولناک آشکار می شود. اما سال گذشته سیستم اطلاعاتی شنگن، بدنه اطلاعاتی اصلی ما برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات در سراسر اتحادیه اروپا، بیش از میلیاردها بار مورد استفاده قرار گرفت. اطلاعات به اشتراک گذاشته شده توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا در یک سال ۴۰ درصد افزیش یافت. در نتیجه تعهد کشورهای عضو برای همکاری موثر از جمله به اشتراک گذاری اطلاعات، قابل توجه و رو به گسترش است.»

یورونیوز: پیامد حملات سایبری اوایل ماه جاری در سراسر جهان حس شد و نشان داد تا چه حد ما در معرض این حملات هستیم. آیا اکنون مسئله تنها این نیست که چه هنگام این حملات به اسلحه ای برای تروریستها تبدیل خواهد شد؟

جولیان کینگ: «خوب امیدوارم این حملات مانند بیدارباشی برای ما بوده باشد اما در عمل ما باید برای این نگرانی ها آماده می بودیم. جرایم سایبری به تجارتی رونق یافته تبدیل شده است. اگر از اصحاب کسب و کار تحقیق کنید، با توجه به حضورمان در اجلاس تجارت اتحادیه اروپا، در می یابید که بیش از نیمی از آنها شکلی از حملات سایبری را تجربه کرده اند. در فرانسه این رقم ۸۰ درصد است. در نتیجه شرکتهای تجاری مدتی است که از لزوم مبارزه با جرایم سایبری آگاهند.»

یورونیوز: کشورهای عضو اتحادیه اروپا چطور؟ زیرا به نظر می رسد در زمینه به اشتراک گذاری داده های اطلاعاتی آنها به نظر سرسخت می رسند. چنین به نظر می آید که می خواهند اطلاعات را برای خودشان حفظ کنند.

جولیان کینگ: «خوب در مورد برخی مسائل شاید این مسئله واقعیت داشته باشد. به نظرم در حال پیشرفت هستیم اما در زمینه حملات سایبری شبکه پیشرفته ای هم اکنون در سطح اتحادیه اروپا پدید آمده است. شبکه همکاری فوق العاده ای که در یوروپل متمرکز شده است تا با جرایم سایبری و بزهکاری سایبری مبارزه شود. آنها در سطح جهان شناخته شده هستند. در نتیجه در این زمینه اکنون همکاری صورت می گیرد هر چند ما باید آن را تقویت کنیم.»

یورونیوز: بسیار خوب، بریتانیا یکی از بزرگترین کمک کنندگان به یوروپل در زمینه به اشتراک گذاری اطلاعات است. اکنون با برکسیت و با در نظر گرفتن ساز و کار اجرای آن، احتمال زیادی وجود دارد که اطلاعات به اشتراک گذاشته نشود.

جولیان کینگ: «در زمینه امنیت به نظرم وقتی سخنان نخست وزیر ترزا می را می شونید، چه از طرف اتحادیه اروپا و چه از طرف بریتانیا همگی می دانیم که بهتر است در زمینه این تهدیدات با یکدیگر همکاری کنیم. خواه تروریسم باشد یا حملات سایبری یا جرایم سازمان یافته.»

یورونیوز: اما از آن به عنوان برگ برنده استفاده شد.

جولیان کینگ: «خیر، فکر نمی کنم از آن به عنوان برگ برنده استفاده شده باشد. اگر طرف بریتانیایی همچون گذشته بگویند می خواهند همکاری در زمینه انتظامی و مبارزه با تروریسم را ادامه دهند ما از طرف اتحادیه اروپا آماده پاسخگویی به آن را داریم.»

یورونیوز: اگر به کل وضعیت برکسیت بنگریم و اگر توافقی حاصل نشود، مسئله ای که امکانش وجود دارد، تاثیر آن بر روی مسائل امنیتی چه خواهد بود؟

جولیان کینگ: «در زمینه امنیت بهتر است که ما راهی برای ادامه همکاری با یکدیگر بیابیم و به نظرم به شکلی گسترده مورد تصدیق قرار گرفته است.»

یورونیوز: ما پذیرفته ایم که حملات سایبری بخشی غیر قابل اجتناب از زندگی مان شده است. در مورد تروریسم هم به این مسئله اشاره کردید. باید با آن کنار بیاییم؟

جولیان کینگ: «در حال حاضر باید با آن کنار بیاییم. مطمئن نیستم که بتوانیم روزی جرایم سایبری را به طور کامل حذف کنیم زیرا بخشی از جامعه مدرن است و به دلیل تعامل زیاد ما با فن آوری و با در نظر گرفتن تمام فواید گسترش تماسها بین افراد و مزایای اقتصادی و اجتماعی آن، باید با این واقعیت روبرو شویم که تهدید به دلیل وجود عده ای که خیر ما را نمی خواهند وجود خواهد داشت و آنها تلاش خواهند کرد از آن علیه ما استفاده کنند.»

یورونیوز: جولیان کینگ بسیار از اینکه در این برنامه حضور یافتید سپاسگزارم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ضرب الاجل اتحادیه اروپا به شبکه‌های اجتماعی برای حذف محتوای «تروریستی»

تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه؛ نفتکش‌ها و کشتی‌های حامل تسلیحات هدف گرفته می‌شوند

انتخابات ریاست جمهوری در مقدونیه شمالی؛ فرصتی برای جلب نظر رای‌دهندگان در آستانه انتخابات پارلمانی