تهران: واشنگتن «ایران هراسی» و فروش اسلحه به «تروریستهای خطرناک» را متوقف کند

تهران: واشنگتن «ایران هراسی» و فروش اسلحه به «تروریستهای خطرناک» را متوقف کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ایران روز دوشنبه ایالات متحده آمریکا را متهم به گسترش نگرش «ایران هراسی» و فروش اسلحه به «تروریستهای خطرناک» در خاورمیانه کرد و از واشنگتن خواست این سیاستها را متوقف کند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران یک روز پس از آنکه دونالد ترامپ توافقنامه فروش اسلحه با ریاض را امضا کرد و تهران را پشتیبان تروریستها خواند، در گفتگو با تلویزیون دولتی ایران ضمن رد ادعاهای «بی پایه» آقای ترامپ گفت: «آمریکا با سیاستهای خصمانه خود در حال تقویت تروریسم در منطقه است.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین با اشاره به سخنان دونالد ترامپ در دوران انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر نادرست بودن سیاستهای دولتهای قبلی آمریکا در دخالت در امور داخلی دیگر کشورها، از دولت آمریکا خواست سیاست جنگ افروزی، ایران هراسی و فروش سلاح به حامیان تروریستم را متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، آقای قاسمی در ادامه با اشاره به نقش آمریکا در تقویت گروه های تروریستی در منطقه افزوده است: «پشتیبانی آمریکا و شرکایش در منطقه از تروریستها به نحوی آشکار است که فرار به جلو و متهم کردن دیگران به حمایت از تروریسم دیگر خریداری ندارد و مردم منطقه به روشنی دریافته اند که اگر منابع مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی داعش، جبهه النصره و دیگر گروه های تروریستی قطع شود این تروریستها به آسانی قلع و قمع می شوند و دلیل مقاومت آنها تاکنون چیزی نیست جز تداوم حمایتهای این کشورها از تروریستها.»

آقای قاسمی همچنین به حمایت از برنامه موشکی ایران پرداخت و آن را برنامه ای دفاعی، بازدارنده و کمک کننده به ثبات و امنیت در منطقه خواند.

علاوه بر گفتگوی سخنگوی وزارت خارجه ایران با خبرگزاری صدا و سیمای جهموری اسلامی ایران، محمد جواد ظریف وزیر خارجه این کشور نیز در واکنش به سخنان دونالد ترامپ در پیامی در صفحه توییتر شخصی خود نوشت: «ایران (که به تازگی انتخاباتی واقعی را پشت سر گذاشته) از سوی رئیس جمهور آمریکا، در کشوری که مهد دمکراسی و میانه روی است هدف حمله قرار گرفته. این سیاست خارجی است یا فقط دوشیدن ۴۸۰ میلیارد دلار از عربستان سعودی؟»

Iran—fresh from real elections—attacked by POTUS</a> in that bastion of democracy & moderation. Foreign Policy or simply milking KSA of $480B? <a href="https://t.co/ahfvRxK3HV">pic.twitter.com/ahfvRxK3HV</a></p>— Javad Zarif (JZarif) 21 mai 2017

رئیس جمهوری آمریکا در جریان سفر دو روزه خود به عربستان سعودی، شعارهای تبلیغاتی اش در زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را به کناری گذاشت و بر موضوع ضرورت کاهش نفوذ ایران در منطقه متمرکز شد. او ایران را مسئول بی ثباتی و شعله ور شدن جنگهای فرقه ای در منطقه خواند.

سفر دونالد ترامپ به ریاض، اولین توقف او در جریان سفر ۹ روزه اش به خاورمیانه و اروپا بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا روحانی از حمله به عین‌الاسد بی‌خبر بود؟ پاسخ کیهان: محرمانه بود، فقط ۱۰ نفر خبر داشتند

واشنگتن‌پست: ایران با دو هدف متفاوت خواستار خویشتنداری گروه‌های مسلح در عراق و لبنان شده است

واکنش وزارت امور خارجه ایران به سفر بازیگر آمریکایی فیلم‌های پورن؛ ویتنی رایت چگونه به تهران رسید؟