حسن روحانی: ما نیاز نداریم سلاح بخریم، ما سلاح می سازیم

حسن روحانی: ما نیاز نداریم سلاح بخریم، ما سلاح می سازیم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری منتخب ایران عصر دوشنبه اولین نشست خبری خود در دولت دوازدهم را با حضور نمایندگانی از رسانه های داخلی و بین المللی برگزار کرد.

برنامه های دولت جدید برای رفع مشکلات اقتصادی مردم ایران، چگونگی تعامل دولت جدید با دیگر قوا، همکاری های منطقه ای ایران، موضع ایران در قبال سیاستهای دونالد ترامپ و درنهایت بحران سوریه و عراق از عمده پرسش های مطرح شده توسط خبرنگاران بود.

آقای روحانی در ابتدای این نشست با قدردانی از شرکت گسترده مردم در دوازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری، حضور ۴۵ میلیون نفری آنها در مراکز اخذ رای را یک مشارکت تاریخی و نشان از بالا بودن سطح خرد جمعی در میان ایرانیان خواند؛ چراکه مردم درنهایت با انتخاب او به وعده های غیرواقعی «نه» گفته اند.

مبارزه با تروریسم، روابط با کشورهای منطقه

آقای روحانی با اشاره به این موضوع که ایران پس از فلسطین، اولین کشوری بود که در منطقه (پس از انقلاب ۱۳۵۷) گرفتار تروریسم شد گفت که هیچکس مانند ایران قربانی تروریسم نیست و هیچکس مانند ما تجربه مبارزه با تروریسم را ندارد و به همین دلیل است که در سالهای اخیر با وجود بحرانهای متعدد در منطقه، تروریستها نتوانستند در ایران نفوذ کنند. او تاکید کرد که ایران به مبارزه جدی خود با تروریسم ادامه می دهد و ملت ایران در طول چهار سال آینده ثبات را به منطقه برمی گرداند.

آقای روحانی درباره روابط ایران و کشورهای همسایه گفت که پیام این انتخابات، همبستگی ملی و گفتگوی بین المللی بود. ایران خواست به دنیا بگویید که پیشرفت منطقه و جهان بدون اتحاد و هماهنگی امکان پذیر نیست. خواست دولت ایران، توسعه روابط با کشورهای منطقه است. ایران آمادگی دارد که با دنیای عرب و دنیای اسلام روابط نزدیکتری داشته باشد و امیدوار است که کشورهای منطقه بدانند که روابط نزدیک با ایران به نفع آنها و به نفع منطقه خواهد بود. او افزود همه دنیا می دانند که بدون حضور ایران، منطقه به ثبات نخواهد رسید.

آقای روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگاران در موضوع سوریه گفت که ایران از ابتدای دولت یازدهم اعلام کرده است که راه حل سوریه، راه نظامی نیست بلکه راه حل سیاسی است و خوشحالیم که در حال حاضر ایران و روسیه و ترکیه در این زمینه با هم کار می کنند. ایران همه توان خود را برای صلح و ثبات در سوریه به کار خواهد برد. رئیس جمهوری ایران افزود که همچنان از روش های دیپلماتیک به ملتهای عراق و روسیه کمک می کند زیرا چه کسی می تواند ادعا کند که بدون ایران، ثبات منطقه حفظ خواهد شد؟ چه کسی در کنار این ملتها بود؟

آقای روحانی درباره رابطه ایران و حزب الله لبنان با تاکید بر اینکه چهره جمهوری اسلامی ایران، مبارزه با تروریسم و ایجاد امنیت و ثبات در منطقه است و در دولت دوازدهم این راه ادامه خواهد یافت، گفت حزب الله یک گروه قابل قبول و مورد اعتماد مردم لبنان است که با رای مردم لبنان در مجلس لبنان حضور دارد و برای مردم لبنان قابل احترام است.

موضع ایران در قبال سیاستهای آمریکا و عربستان

آقای روحانی، نشست عربستان با حضور دونالد ترامپ را یک «اجتماع نمایشی» خواند. او افزود: با دادن پول مردم به یک ابرقدرت، مشکل تروریسم در منطقه حل نمی شود و کسانیکه تا کنون در منطقه مقابل تروریسم ایستاده اند، ملت عراق و ملت سوریه بوده اند و اگر داعش به دمشق و بغداد نرسیده است به علت ایستادگی ملتهای عراق و سوریه بوده است. او افزود آنهایی که از تروریسم حمایت کرده اند نمی توانند تروریسم را از بین ببرند.

حسن روحانی همزمان تاکید کرد: ما از ابتدای دولت یازدهم به دنیا اعلام کردیم که جهانی عاری از خشونت و افراط می خواهیم. آنهایی هم که در عربستان جمع شدند به این نتیجه رسیدند که راهی جز اعتدلال وجود ندارد. دوره پول دادن به گروههای تروریستی به پایان رسیده است. ایران سردمدار مبارزه با تروریسم بوده و هست.

رئیس جمهوری منتخب با اشاره به اینکه عربستان سعودی در دوران جنگ ایران حدود صد میلیارد برای خرید تسلیحات پرداخته است گفت «ما نیاز نداریم سلاح بخریم، ما سلاح می سازیم. برای ما در این زمینه مشکلی نیست.» او افزود احتمالا عربستان باز هم نمی تواند از این سلاح ها استفاده کند و باز مستشار به منطقه می آورد. به گفته آقای روحانی مردم عربستان دوستان ایران هستند و او اظهار امیدواری کرد که دولت عربستان نیز راه صحیح را انتخاب کند. زیرا راه قدرت، خریدن سلاح نیست. حتی راه قدرت، درست کردن سلاح هم نیست. اساس قدرت، قدرت ملی است که با انتخابات بوجود می آید.

آقای روحانی گفت آقای ترامپ زمانی به منطقه آمد که در ایران حضور ۴۵ میلیونی مردم در پای صندوق های رای رخ داد اما درنهایت دونالد ترامپ به کشوری رفت که در آنجا حاکمیت، موروثی است و انتخاباتی در کار نیست.

آقای روحانی درباره روابط با آمریکا گفت ایران و آمریکا در طول حدود چهل سال گذشته مسیر پر پیج و خمی را طی کردند و همواره دخالتهای آمریکا در ایران به شکست آنها منتهی شده است. آمریکا تنها زمانی به موفقیت رسید که قبول کرد پای میز مذاکره بنشیند و به این ترتیب بود که توافق هسته ای حاصل شد. بنابراین آمریکا باید همین شیوه را دنبال کند.

او افزود: آمریکایی ها همیشه درباره منطقه خاورمیانه اشتباه کردند که به عنوان نمونه می توان به اقدامات این کشور در افغانستان، سوریه و در یمن اشاره کرد. آمریکایی ها این منطقه را نمی شناسند و آنهایی که به آمریکا مشورت می دهند نیز حاکمانی هستند که دولت آمریکا را منحرف می کنند.

آقای روحانی درباره برنامه هسته ای و موشکی ایران گفت ما همیشه گفتیم که به دنبال سلاح کشتار جمعی نیستیم و اکنون همه این را پذیرفته اند. سلاح و موشک ما، برای صلح است. اگر ایران سلاح نداشته باشد، بار دیگر عده ای دچار اشتباه محاسباتی می شوند و باز دوباره منطقه را به جنگ کشاندند. آمریکا بداند هر زمان که از لحاظ تست، نیاز به آزمایشی باشد، ما آزمایش هایمان را انجام خواهیم داد و منتظر اجازه آنها نیستیم.

رئیس جمهوری ایران افزود سیاست ما تعامل با جهان است و ما راهی جز تعامل با جهان نداریم. آمریکایی ها خودشان مشکلات را با ایران شروع کردند و در اول انقلاب، آغازگر مشکلات آمریکایی ها بودند. امیدواریم آمریکا راهی را انتخاب کند که به نفع خود و به نفع جهان باشد.

برنامه های دولت جدید برای بهبود اقتصاد ایران

آگهی

به گفته حسن روحانی رشد اقتصادی بدون رقابت معقول که رقابت بر مبنای کیفیت محصول است و نه قدرت سیاسی و امنیتی، ممکن نیست. او گفت تمام تلاش دولتش این است که به وعده های انتخاباتیش عمل کند.

به گفته او دولت یازدهم نیز سعی کرد با وجود کاهش قیمت نفت به وعده هایش عمل کند و تا حدودی هم موفق بوده است. این دولت طی سال گذشته در همه فصل ها دارای رشد مثبت اقتصادی بوده است و به این ترتیب ایران برای اولین بار بعد از چشم انداز (۱۲ سال پیش) به همان رشدی رسیده است که چشم انداز می گوید و تنها در بخش مسکن همچنان مشکل رکود وجود دارد.

او گفت در دولت پیش رو، برنامه این است که صادرات غیرنفتی کشور به دو برابر افزایش یابد و به اعتقاد او این کار امکان پذیر است.

اقای روحانی درباره برنامه های اشتغالزایی در دولت جدید گفت قرار است سالانه ۹۵۰ هزار شغل ایجاد شود اما این هدف در صورتی محقق خواهد شد که پیش شرطهای آن از جمله رشد سرمایه گذاری ها ویژه بر سرمایه گذاری خارجی نیز عملی شود.

به گفته او برای چهار سال پیش رو، دو برنامه مد نظر است: برنامه توسعه و برنامه حمایت.

آگهی

در بخش توسعه به سرمایه و تکنولوژی نیاز است یعنی همان کاری که دولت در سال ۹۳ انجام داد و رکود را شکست. قرار است دولت اضافه درآمدهایی را که در سایه برجام به دست می آورد صرف بخش های حمایتی و توسعه کند و صندوق توسعه، بانکها، بودجه و سرمایه خارجی باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا رسیدن به توسعه امکان پذیر شود.

در بخش حمایتی، باید فقر را تا پایان این دولت از بین برد و دولت تلاش خواهد کرد تا مستمری افرادی را که از لحاظ اقتصادی در فشار هستند افزایش دهد و این کار را آغاز کرده است.

به گفته آقای روحانی اینکه دریافتی دهکهای پایین جامعه باید بهتر شود، طرحی است که سال گذشته به اجرا گذاشته شد و به سه برابر رسید و قولم دولت جدید این است که این افزایش تا پایان این دولت به پنج برابر برسد و هدفم این است که فقر مطلق در ایران ریشه کن شود.

در زمینه وضعیت بنگاههای اقتصادی و شفاف سازی فعالیتهای اقتصادی نیز به گفته رئیس جمهور باید دو کار مهم انجام شود.

باید اقتصاد را به مردم واگذار کرد و دولت تنها وظایف خود را انجام دهد. زیرا مردم همیشه بهتر از دولت عمل می کنند. همچنین همه چیز باید شفاف باشد؛ اگر مالیات می دهند باید پرداخت ان و مبلغ آن مشخص شود و اگر مالیات نمی دهند نیز باید مشخص شود که چرا مالیات نمی دهند. باید به مردم گزارش داده شود.

آگهی

او همچنین تاکید کرد که در جمهوری اسلامی تنها سه بخش اقتصادی وجود دارد: خصوصی، دولتی و تعاونی. بنابراین باید چهارچوبها مشخص شود و باید مشخص شود که «خصولتی ها» چه حقوق هایی می گیرند و چه عملکردی داشتند.

توسعه آزادی های عمومی در ایران

آقای روحانی گفت باید همه به منتخب ملت ایران و دولت آینده کمک کنند تا کشور با نشاط تر شود. «نشاط» نه با انقلاب مخالف است و نه با دین. بنابراین همانطور که در هفته منتهی به انتخابات با مردم رفتار خوبی شد، طی چهار سال آینده نیز باید همینگونه با مردم رفتار شود.

او گفت یکی از اثار انتخابات ۹۶ این بود که همه با موسیقی صلح کردند. همه بخش های هنری برای مردم ایران که مردمی فرهنگ دوست هستند مهم است و در دولت دوازدهم فضای هنر در ادامه فعالیتهایی که در دولت یازدهم انجام شد، بهبود خواهد یافت.

او در موضوع حسر و تلاش برای پایان دادن به ان نیز یاداور شد که من نسبت به حقوق تک تک شهروندان ایرانی مسئول هستم. در مواردی هم که مربوط به قوه قضایی می شود، موضوعات را دنبال می کنیم. یکی از اهداف ما در دولت دوازدهم اجرای منشور حقوق شهروندی است و حق همه برای ما اهمیت دارد.

آگهی

آقای روحانی درباره سند ۲۰۳۰ با گله مندی از افرادی که در دوران انتخابات از این سند سوء استفاده کرده و به توهین به معلمان و آموزش و پرورش پرداخته اند گفت که این سند بطور کامل توضیح داده شده است و اگر چیزی برخلاف فرهنگ و ارزش های ملی ما در آن باشد، این بخش ها اجرا نخواهند شد. او گفت که در این باره به علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز اطمینان داده است و اکنون به ملت ایران نیز اطمینان می دهد که در زمینه همه معاهدات بین المللی به همین شیوه اقدام شود.

توجه به زنان و جوانان

آقای روحانی بر جوان سازی کابینه جدید تاکید کرد. او گفت در دولت یازدهم مشکلات اقتصادی بسیاری وجود داشت و ما باید از تمام تجربه مدیریتی کشور استفاده می کردیم. اما معتقدم که باید سن مدیریت در کشور کاهش یابد. باید برنامه ریزی شود تا سن مدیریت ۵ سال کاهش یابد. دولت جدید طرحی برای به کار گیری جوانان نخبه دارد و به کارگیری جوانان و به کارگیری بانوان، دو توصیه اصلی او در نشست اخیر کابینه بوده است.

او افزود دولت یازدهم برای خانم ها اقدامات خوبی را انجام داده است. به گفته او در دولت محمود احمدی نژاد خانم ها ۸۶۰ هزار شغل را از دست دادند اما درنهایت در دولت یازدهم ۷۵۰ هزار شغل را به دست آوردند. به گفته رئیس جمهور منتخب در دولت یازدهم ایران برای اولین بار سفیر زن انتخاب کرد؛ بسیاری از معاونتها از میان خانم ها انتخاب شدند و این راه همچنان ادامه خواهد داشت تا از توان و استعداد آنها بهره برداری شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوشش زنده نشست خبری حسن روحانی

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟