قیچی‌ساز بر فراز قله لوتسه هیمالیا: زنده باد ایران

قیچی‌ساز بر فراز قله لوتسه هیمالیا: زنده باد ایران
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

عظیم قیچی ساز کوهنورد ایرانی روز جمعه لوتسه، چهارمین قله بلند دنیا واقع در رشته کوه‌های هیمالیا را بدون کپسول اکسیژن فتح کرد.


هیمالیانورد تبریزی با فتح این قله در ارتفاع ۸۵۱۶ متری جزو ۱۶ رکورددار جهان شد که توانسته‌اند «بدون استفاده از کپسول اکسیژن» و شرپا (باربر محلی) به تمام ۱۴ قله بالای هشت هزار متری صعود کنند.


صعود آقای قیچی ساز به لوتسه به حدود دو سال پیش بازمی‌گردد، زمانی که وی به نپال سفر کرده بود تا لوتسه را فتح کند اما زمین لرزه سال ۱۳۹۴ خورشیدی در نپال سفر قیچی ساز را نیمه تمام گذارد و وی به ایران بازگشت تا دو سال دیگر بالاخره پرچم سه رنگ کشورش را بر فراز قله لوتسه برافرازد.


به گزارش خبرگزاری ایسنا، حسین مقدم و سعید میرزایی نیز به همراه عظیم قیچی ساز به قله لوتسه رسیدند.


قیچی ساز در مصاحبه ای با خبرگزاری صدا و سیما گفت که «متاسفانه از طریق مراجع ذیربط ورزشی تا به حال این صعودها حمایت نشده و از طریق شخصی، که اسپانسر بنده در صعودهای قبلی شهرداری تبریز بوده» است. وی می افزاد که در صعود آخرین یک بانک از او پشتیبانی و حمایت کرده است.


عظیم هیمالیانورد پرافتخار ایرانی که قله‌های کوه‌های عظیم را در می نوردد می‌گوید وقتی به قله‌ای می‌رسد با پرچم ایران در دست حسی که در دل و اندیشه ای که در سر دارد این کلمات هستند: «حس غرور، بنام ایران و ملت ایران بر فراز قله‌ها، زنده باد ایران.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شناسایی هویت یک اسکی‌باز ۶۴ سال پس از مرگ به کمک شبکه‌های اجتماعی

صعود میلیون‌ها نفر از کوه فوجی ژاپن؛ زنگ خطر تبعات محیط زیستی به صدا درآمد

سریع‌ترین کوهنورد جهان به عدم تلاش برای حفظ جان باربر تیمش متهم شد