رئیس‌جمهور برزیل قصد استعفاء ندارد

رئیس‌جمهور برزیل قصد استعفاء ندارد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

میشل تمر، رییس جمهور برزیل که به پرداخت رشوه و حق السکوت متهم شده است روز پنحشنبه ضمن تکذیب اتهامات مطرح شده، تاکید کرد که قصد استعفاء ندارد. آقای تمر گفت در جریان تحقیقات دیوان عالی این کشور، بیگناهی خود را ثابت خواهد کرد.

در همین حال وزیر دارایی برزیل از سرمایه گذاران خارجی و داخلی خواست تلاش کنند مانع ناآرامی در بازار شوند و احتمالات کناره گیری اجباری میشل تمر از قدرت را جدی نگیرند.

پیش تر و در پی انتشار گزارشی مبنی بر تشویق یک تاجر بلند پایه از سوی میشل تمر، رئیس جمهور برزیل برای دادن رشوه جهت گرفتن حق السکوت از ادواردو کانا، رئیس سابق پارلمان این کشور، وکلا و قانونگذاران مخالف دولت برزیل خواستار استعفای رئیس جمهور شدند. گزارشی که بلافاصه دفتر رییس جمهوری آنرا بی اساس خواند و منکر هرگونه درخواست برای دادن رشوه جهت ممانعت از اعتراف و یا همکاری رئیس سابق پارلمان با دستگاه قضایی شد.

بر اساس این گزارش که روز چهارشنبه در روزنامه برزیلی (O Globo) منتشر شده، نواری ضبط شده حکایت از آن دارد که میشل تمر روز هفتم مارس نشستی با جوسلی باتیستا، یکی از مالکان گروه تجاری جی اند اف (J&F) داشته که در جریان آن تاجر مشهور برزیلی به رئیس جمهور توضیح داده که مبالغی پول برای گرفتن حق السکوت به حساب ادواردو کانا واریز کرده است.

ادواردو کانا، سیاستمدار سابق و پرنفوذ برزیل که عامل عزل دیلما روسف، رئیس جمهور سابق و چپگرای این کشور به حساب می آید اواخر ماه مارس به جرم فساد به پانزده سال زندان محکوم شد و اینک دوران محکومیت خود را سپری می کند.

فساد و رسوایی بزرگ مالی موسوم به پتروبراس از چند ماه گذشته باعث تزلزل از هم پاشیدگی دستگاه سیاسی برزیل شده است. تنها یکی از پرونده های مربوط به این رسوایی اوایل ماه آوریل دیوان عالی برزیل را مجاب کرد تا مجوز انجام ۷۶ مورد تحقیق در خصوص عملکرد مالی صدها شخصیت سیاسی این کشور را صادر کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض کشاورزان اسپانیا؛ دولت به برخی از خواسته‌های آنها تن داد

اعتراض با تراکتور و تپاله گاو؛ کشاورزان خشمگین فرانسه بزرگراه‌ها را می‌بندند

واکنش‌ها به رد صلاحیت روحانی؛ آیا نواصولگرایان پیروز میدان خواهند بود؟