مامور پلیس دیگری در آمریکا از اتهام قتل یک سیاهپوست تبرئه شد

مامور پلیس دیگری در آمریکا از اتهام قتل یک سیاهپوست تبرئه شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دادگاه شهر تولسا در ایالت اوکلاهمای آمریکا اعلام کرد که بتی شلبی، مامور پلیسی که سپتامبر گذشته یک مرد سیاهپوست غیرمسلح را با شلیک گلوله کشت، از اتهام قتل درجه یک تبرئه شده است.

این حکم که روز چهارشنبه اعلام شد، خشم و گریه خانواده ترنس کراچر، مقتول ۴۰ سالۀ این پرونده را در پی داشت.
چهار نفر از ۱۲ عضو هیات منصفه نیز در حالی که گریه می کردند دادگاه را ترک کردند؛ در میان اعضای هیات منصفه این پرونده سه آمریکایی آفریقایی تبار نیز حضور داشتند.

ترنس کراچر در روز وقوع این حادثه (۱۶ سپتامبر ۲۰۱۶) خودرویش را به دلیل خراب شدن در بزرگراه متوقف کرده بود اما این کار به قیمت جانش تمام شد زیرا هدف شلیک گلوله بتی شلبی قرار گرفت.

به گفته این مامور پلیس، ترنس کراچر به فرمان پلیس بی توجهی کرده و به جای دراز کشیدن روی زمین، به سمت اتوموبیلش حرکت کرده است. این مامور پلیس می گوید که از روی ترس اقدام به شلیک کرده است زیرا گمان برده ترنس کراچر در خودرویش اسلحه دارد و برای استفاده از آن به سمت خودرویش حرکت کرده است.

سخنان بتی شلبی در حالی بیان شد که بر اساس تصاویر ویدئویی ضبط شده، آقای کراچر در حالی که دستهایش بالای سرش بوده به سوی اتومبیلش حرکت کرده است. جستجوها در داخل خودروی او نیز نشان داد که او هیچ اسلحه ای به همراه نداشته است.

همزمان با اعلام حکم دادگاه در روز چهارشنبه، حدود صد نفر از مدافعان حقوق رنگین پوستان مقابل دادگاه جمع شدند و شعارهایی با مضمون ضرورت برقراری عدالت برای سیاهپوستان و تغییر خط مشی پلیس آمریکا سردادند.

مارک لویس، از سازمان دهندگان یکی از گروههای محلی حقوق مدنی در این شهر می گوید که این حکم ضربه دیگری به جامعه سیاهپوستان تولسا بوده است.

خشونت علیه سیاهپوستان در شهر تولسای آمریکا سابقه ای طولانی دارد. تنها در جریان شورش سیاهپوستان در این شهر در سال ۱۹۲۱ میلادی حدود ۳۰۰ سیاهپوست کشته شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدئوی جنجالی استفاده پلیس آمریکا از شوکر

کودک ۶ ساله در تیراندازی پلیس آمریکا کشته شد

مقامات آمریکایی می‌گویند بایدن به دنبال تشویق اسرائیل به کاهش تنش‌ها است