چلسی منینگ از زندان آزاد شد

چلسی منینگ از زندان آزاد شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

چلسی منینگ سرباز سابق ارتش آمریکا که در سال ۲۰۱۳ به جرم درز اسناد محرمانه به سایت ویکی‌لیکس به ۳۵ سال زندان محکوم شده بود، روز چهارشنبه ۱۷ مه از زندان آزاد شد. باراک اوباما رئیس جمهور پیشین ایالات متحده قبلا ۲۹ سال از مجازات او را کاهش داده بود. چلسی منینگ پس از صدور حکم دادگاه گفت که تغییر جنسیت داده و نام جدیدش برادلینگ است.

منینگ در سال ۲۰۰۹ تحلیلگر اطلاعاتی در ارتش آمریکا در عراق بود و در آنجا توانست به اسناد ارتش دست یابد. جرم مشخص او درز دادن هزاران سند از مکاتبات دیپلماتیک در سال ۲۰۱۰ بود که یکی از مهمترین موارد نشت اطلاعاتی در آمریکا به شمار می رفت.

منینگ از جمله ۲۰۹ زندانی بود که باراک اوباما قبل از ترک کاخ سفید مجازاتشان را کاهش داد. او همچنین مجازات ۶۴ زندانی را بخشید.

تخفیف مجازات چلسی منینگ در آن زمان مورد انتقاد برخی از جمهوری خواهان قرار گرفت و سناتور جان مکین با این استدلال که کار منینگ جان بسیاری را به خطر انداخته، اقدام اوباما را خطائی بزرگ خواند.

با این حال باراک اوباما روز ۱۸ ژانویه در آخرین نشست خبری خود در کاخ سفید از تصمیم خود در این مورد دفاع کرد و گفت عدالت اجرا شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زلزله سیاسی در واشنگتن؛ برای نخستین بار در تاریخ آمریکا رئیس مجلس نمایندگان از سمت خود برکنار شد

پسر رئيس جمهوری آمریکا برای رسیدگی به اتهام خرید غیرقانونی اسلحه در دادگاه فدرال حاضر شد

واکنش آمریکا به بلندپروازی ایران برای ایجاد پایگاهی در قطب جنوب