فرانسه در انتظار دولت جدید

فرانسه در انتظار دولت جدید
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

فرانسه یک روز است که نخست وزیر جدید و جوانی دارد، اما هنوز از ترکیب کابینه او خبری نیست. ادوارد فیلیپ روز سه شنبه را در دفتر کاری امانوئل ماکرون، رئيس‌جمهوری فرانسه، به مطالعه و بررسی فهرست کابینه خود گذراند و سرانجام خبر رسید که فهرست نهایی روز چهارشنبه بعد از ظهر اعلام خواهد شد.

ریچارد فراند، دبیرکل حزب تازه تاسیس ماکرون، با اشاره به خواست رئيس‌جمهوری به استفاده از نیروهای جوان و ایجاد تغییر در ساختار سنتی دو حزبی در فرانسه می‌گوید: «امانوئل ماکرون از اتحاد و تحول نیروهای سیاسی صحبت کرده است. او خود از جریان چپ می‌آید ولی بر این باور است که با همکاری و استفاده از ایده‌ها و پروژه‌های مشترک است که می‌توان بر جدایی و تفرقه‌های گذشته فایق آمد. به این دلیل هم هست که او نخست وزیر خود را از جریان راست انتخاب کرد.»

به‌رغم این اظهارات دولت جدید فرانسه هر ترکیبی هم که بیابد بی‌تردید تحت تاثیر نتیجه انتخابات پارلمانی پیش‌رو متحول خواهد شد.

دومینیک رینی، استاد دانشگاه و کارشناس مسایل سیاسی، می‌گوید: «اگر نامزدان حزب سوسیالیست در این انتخابات موفق شوند رای بالا کسب کنند، وزنه آنها در دولت سنگین‌تر خواهد شد، اما اگر احزاب راست و میانه‌رو پیروز شوند در این صورت ماکرون مجبور خواهد بود بیشتر وزرایش را از این جریان‌ها برگزیند.»

دور نخست انتخابات پارلمانی فرانسه یکشنبه بیست و یکم خرداد برگزار می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریژیت ماکرون: برای ازدواج با رئیس جمهوری فرانسه ۱۰ سال صبر کردم

راهپیمایی ضد یهودستیزی در فرانسه؛ نماد «وحدت» یا جلوه‌ای از «دو دستگی» بر سر جنگ غزه

ستاره‌های داوود بر در و دیوار پاریس؛ دادستان‌های فرانسه: دست خارجی در میان است