پاریس مهیاست؛ کاخ الیزه آمادۀ آغاز به کار جوانترین رئیس جمهوری فرانسه است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پاریس مهیاست؛ کاخ الیزه آمادۀ آغاز به کار جوانترین رئیس جمهوری فرانسه است

پاریس آماده برگزاری مراسمی می شود که طی آن رئیس جمهوری جدید فرانسه بطور رسمی وارد کاخ الیزه می شود تا به عنوان جوانترین رئیس جمهور تاریخ این کشور آغاز به کار کند.

یکشنبه ۱۴ ماه مه برابر با ۲۴ اردیبهشت ماه روزی است که فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری سوسیالیست کاخ الیزه را برای همیشه ترک می کند و امانوئل ماکرون، ۳۹ ساله سکان هدایت کشورش را در دست می گیرد.

آقای ماکرون که حامی ایده اتحادیه اروپاست با جنبش «به پیش» کاری کرد تا برخلاف معمول و سنت دیرین در فرانسه قدرت در دستان سوسیالیست ها و یا راستگرایان میانه رو قرار نگیرد.

وی توانست در دور دوم انتخابات با کسب ۶۶.۱ دهم درصد آراء مارین لوپن، رهبر حزب راستگرای جبهه ملی فرانسه را شکست دهد.

گمان زنی ها از هم اکنون در مورد رئیس جمهور جمهوری پنجم فرانسه آغاز شده است این که او چگونه دولت و کشور را اداره خواهد کرد، نخست وزیر دولتش کدام چهره خواهد بود و برای اقتصاد و اشتغالزایی در فرانسه چه تدبیر عمل گرایانه ای خواهد اندیشید؟

دولت فرانسه بدنبال چند حمله تروریستی در این کشور همچنان وضعیت اضطراری را برقرار نگه داشته است تا تشکیلات دولتی و نیروهای امنیتی بتوانند با اختیارات بیشتر و آزادانه‌تر به تامین امنیت شهروندان همت گمارند.

بی شک تمهیدات و تدابیر امنیتی در پاریس برای مراسم ویژۀ آغاز به کار امانوئل ماکرون ویژه خواهد بود. وی پیش از آن که به عنوان رئیس جمهوری جدید قدم به کاخ الیزه بگذارد در خیابان معروف شانزه لیزه پاریس و در طاق نصرت بر مزار سرباز گمنام دسته گل خواهد نهاد و ادای احترام خواهد کرد.