Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مبارزان کُرد در ۴۰ کیلومتری رقه؛ اردوغان در راه واشنگتن

مبارزان کُرد در ۴۰ کیلومتری رقه؛ اردوغان در راه واشنگتن
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نیروهای دموکراتیک سوریه، متشکل از شبه نظامیان اغلب کرد و یگان های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) در تدارک یورش به رقه، پایتخت خودخوانده داعش در سوریه هستند، شهری که از حدود پنج سال پیش (۲۰۱۳ میلادی) در کنترل داعش است.

این نیروها با کنترل شهر «الطبقه» (ثوره سابق) و نیز سد فرات به ۴۰ کیلومتری رقه رسیده اند و در پی محاصرۀ آن از سه سمت شمال، شرق و غرب هستند.

نیروهای دموکراتیک سوریه در نبرد رقه از حمایت تسلیحاتی آمریکا برخوردارند، تصمیمی که اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری جدید آمریکا گرفت تا خشم ترکیه را برانگیزد.

ترکیه از شکل گیری و نهادینه شدن قدرت شبه نظامیان کرد و استقرار آنها در هاشیه مرز خود با سوریه بسیار نگران است و آن را تهدیدی برای امنیت ملی خود تلقی می کند و به همین دلیل هم از تصمیم کاخ سفید در تسلیح کردها بسیار ناراضی است و آنرا منافی منافع مشترک استراتژیک دو کشور می داند.

تصمیم اخیر واشنگتن در حمایت تسلیحاتی از ی‌پ‌گ تصمیمی است که آنکارا نه می تواند آن را هضم کند و نه می تواند با آن مقابله کند؛ تصمیمی که بی شک توازن قوا بین نیروها و نیز کشورهای درگیر در جنگ داخلی سوریه را دستخوش تغییر خواهد کرد.

گفتگو بر سر این تصمیم واشنگتن بی شک اولویت اول و کانون دیدار و گفتگوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با دونالد ترامپ در ۱۶ ماه میلادی در آمریکا خواهد بود.

ترکیه پیش تر مواضع نیروهای مسلح کرد در سوریه را هدف گرفته و با عملیات موسوم به «سپر فرات» از یک سو هر از چند گاه به نیروهای داعش حمله می برد و از سوی دیگر شبه نظامیان کرد را هدف می گیرد.

این احتمال که ترکیه بار دیگر به نیروهای دموکرات سوریه حمله برد هست اما «طلال سلو» سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه آن را بعید می داند.

وی می گوید که هدف همرزمانش داعش است و نیروهای دموکرات وارد درگیری های جانبی با ترکیه نخواهند شد.

آنکارا می گوید از آمریکا خواسته است تا نیروهای کرد پس از بیرون راندن پیکارجویان داعش از رقه، این شهر را ترک کنند.

«طلال سلو» سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه هم می گوید که پس از آزادسازی رقه، کنترل آن به یک شورای نظامی و مدنی مردمی سپرده خواهد شد.

به نظر می رسد آنچه زمان حمله به رقه و سرنوشت این شهر پس از بیرون راندن داعش از آن را تعیین خواهد کرد، حاصل گفتگو و توافق آقای اردوغان و ترامپ خواهد بود.

طلال سلو می گوید از نظر او و همرزمانش نیروهای سپر فرات ترکیه مزدور و عملیات و تحرکاتشان در شمال سوریه نمایشی بیش نیست.

آنکارا ی‌پ‌گ را همسان حزب کارگران کردستان (پ‌کا‌کا) و تفاوتی بین آنها نمی بیند و هر دو گروه را «سازمان های تروریستی» می خواند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تهدید اردوغان علیه کردها، ترند اول توئیتر: همه‌تان را له می‌کنیم

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق

انفجار مرگبار در منطقه تحت کنترل طرفداران ترکیه؛ خودروی بمب‌گذاری شده در بازاری در شمال سوریه ترکید