سازمان ملل: میلیون‌ها پرسش‌ بی‌پاسخ در مورد توافق آستانه باقی است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سازمان ملل: میلیون‌ها پرسش‌ بی‌پاسخ در مورد توافق آستانه باقی است

یان ایگلند، مشاور سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه سوریه می‌گوید همچنان پرسش‌های بسیاری در مورد توافق آستانه بی‌پاسخ باقی مانده است.

ایگلند، روز پنجشنبه، به خبرنگاران گفت: «روسیه و ترکیه و ایران دیروز و امروز به ما توضیح دادند که با شدت و جدیت برای اجرای این توافق با سازمان ملل و همکاران ما در سازمان‌های بشردوستانه همکاری خواهند کرد، [اما] ما میلیون‌ها سئوال و نگرانی داریم، در عین حال و برخلاف برخی ها خود را برخوردار از آزادی عمل و اختیارِ غیرصمیمی و بدبینانه ای که این توافق را محکوم به شکست می داند، نمی بینیم. این توافق باید به نتیجه برسد.»

هفته پیش ایران و روسیه و ترکیه در نشست آستانه، پایتخت قزاقستان، برای ایجاد چهار منطقه امن در سوریه (در استان ادلب و در بخش‌های از حلب و لاذقیه و حمص) به توافق رسیدند. این در حالی است که شماری از گروه‌های مخالف حاضر به امضای این تفاهم‌نامه نشدند و محل نشست را ترک کردند.

قرار است که این توافق تا دو هفته دیگر به طور کامل اجرایی شود؛ یعنی بمباران‌های هوایی و تیراندازی ها در مناطق ذکر شده متوقف و امکان ارسال کمک‌های بشردوستانه فراهم شود.

مشکل اما این است که بر اساس این توافق کاروان‌های بشردوستانه تنها یک بار در هفته اجازه ورود به این مناطق را خواهند داشت و دولت سوریه تاکنون حاضر نشده است تا تضمین های لازم و رسمی را برای اجازه عبور به سازمان‌های کمک‌رسان ارائه کند.