ترامپ رییس اف بی آی را اخراج کرد

ترامپ رییس اف بی آی را اخراج کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، جیمز کومی رییس اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف بی آی) را اخراج کرد. بر اساس بیانیه کاخ سفید وی به دلیل سو مدیریت در رسیدگی به پرونده ایمیلهای هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا و رقیب انتخاباتی آقای ترامپ و به توصیه دادستان کل و معاونش اخراج می شود.

در نامه اخراج جیمز کومی با امضای رییس جمهوری آمریکا آمده است: «انتصاب رهبری جدید که بتواند اعتماد و اطمینان را به اف بی آی… بازگرداند ضروری است.»

برکناری آقای کومی بدون اطلاع قبلی و به صورت ناگهانی انجام شد، به گفته نشریه نیویورک تایمز وی خبر اخراج خود را از تلویزیون و زمانی دریافت کرد که در حال سخنرانی برای اعضای اف بی آی بود.


در واکنش به این اقدام، تعدادی از نمایندگان دموکرات حزب دموکرات آمریکا رییس جمهوری این کشور را به تلاش برای سرپوش گذاشتن بر روی رابطه احتمالی ستاد انتخابی او با دولت روسیه متهم کردند.

برنی سندرز، سناتور دموکرات کنگره امریکا با ارسال توییتی نوشت: «تصمیم دونالد ترامپ برای اخراج جیمز کومی، رییس اف بی آی، پرسش های جدی درباره پنهان کاری های دولتش مطرح می کند.» وی افزود: «واضح است کسی که رییس جمهور ترامپ در راس اف بی آی می گذارد نخواهد توانست تحقیقات بی طرفانه ای درباره روسیه داشته باشد.»


اقای کومی پیش تر در مقابل اعضای کنگره آمریکا تاکید کرده بود که مشغول بررسی هرگونه رابطه اعضای ستاد انتخاباتی آقای ترامپ با دولت روسیه است. وی در سال ۲۰۱۳ در دولت باراک اوباما به ریاست اف بی آی منصوب شد و هنوز ۶ سال از دوره مسئولیتش باقی مانده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا محکومیت احتمالی ترامپ در دادگاه می‌تواند مانع از بازگشت او به کاخ سفید شود؟

افزایش احتمال تعطیلی دولت آمریکا؛ چه کسانی آسیب می‌بینند؟

ترامپ رئیس ستاد ارتش آمریکا را لایق اعدام دانست؛ میلی: برای حفاظت از خانواده‌ام اقدام می‌کنم